Pęknięcie w Kościele polskim

Od ponad miesiąca trwa w Radiu Maryja i „Naszym Dzienniku” kuriozalna akcja medialna, niemająca precedensu we współczesnej historii Kościoła polskiego. Jej celem jest udowodnienie, że abp Stanisław Wielgus stał się jakoby ofiarą wielkiego spisku, w który zamieszani są również najwyżsi polscy duchowni. Datę rozpoczęcia tej akcji wybrano nieprzypadkowo. Pierwsze publikacje ukazały się bowiem pod koniec czerwca bieżącego roku, a więc w chwili, gdy nowy metropolita warszawski Kazimierz Nycz udawał się do Watykanu, by odebrać paliusz arcybiskupi z rąk Ojca Świętego Benedykta XVI.

W akcji tej szczególnie wyróżnia się Sebastian Karczewski, który pod koniec 2006 r. powrócił do „Naszego Dziennika”. Przez swoich byłych kolegów z redakcji nazywany jest „kolarzem”, gdyż jego specjalizacją nie jest bynajmniej historia czy polityka, ale... turystyka. To jej z zamiłowaniem oddawał się przez ostatnie lata. Wspiera go często Jan Robert Nowak, zasłużony aktywista Stronnictwa Demokratycznego, które w czasach PRL z założenia kolaborowało z komunistami. Z tymi ostatnimi pan Nowak musiał mieć dobre układy, bo w latach 70. pracował jako drugi sekretarz w polskiej ambasadzie na Węgrzech. W swoich publikacjach z tamtego czasu – co podaję za Wikipedią – atakował prymasa Węgier kardynała Mindszenty’a za „antyradziecki nacjonalizm”, jednocześnie chwaląc „imponujące sukcesy” komunistycznych władz węgierskich. Nawet jak na media podporządkowane ks. Tadeuszowi Rydzykowi dobór tych dwóch autorów jest także kuriozalny.

Trudno analizować artykuły Sebastiana Karczewskiego, bo zapowiadane jako wielkie rewelacje są one w rzeczywistości typową kompilacją informacji prawdziwych i nieprawdziwych, najczęściej zaczerpniętych z konkurencyjnych źródeł medialnych. Do tego wszystkiego dodana jest tania sensacja wyrażająca się choćby w słownictwie typu „wielka mistyfikacja” czy „prowokacja”. Przydane są też różnego rodzaju insynuacje i pomówienia. Wspomniane artykuły, pomimo sensacyjnej...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: