Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Powrót do domu ze świata po drugiej stronie lustra

Dodano: 04/10/2023 - Numer 206 (10/2023)
fot. wikipedia
fot. wikipedia

„Nawrócenie przypomina przejście przez komin ze świata po drugiej stronie lustra, gdzie wszystko jest niedorzecznie zdeformowane, do świata prawdziwego, stworzonego przez Boga, a wtedy zaczyna się cudowny i niekończący się proces odkrywania Go” – pisał wiele lat po odnalezieniu się w Kościele katolickim Evelyn Waugh, pisarz należący dziś do ścisłej czołówki autorów katolickich Anglii.

W słynnej powieści Evelyna Waugha „Znowu w Brideshead”, której akcja toczy się częściowo w czasie ostatniej wojny, jej bohater opisuje spotkanie z domem dawnych przyjaciół, w którymi często bywał. Zabytkowy pałac pustoszeje pośród wojennego chaosu. Właścicielka służy rannym gdzieś daleko. Bohater, kapitan stacjonującego w pobliżu oddziału – a w istocie sam autor, bo książka ma cechy autobiograficzne – niedawno nawrócony na katolicyzm, odwiedza pałacową kaplicę. Nic tu nie wskazuje na szalejącą wokół nawałnicę. „[…] lampa w stylu art paliła się znowu przed ołtarzem. Odmówiłem modlitwę, [...] kuta okrągła lampa o wschodnim wzorze, zapalona ponownie przed obitymi miedzią drzwiczkami tabernakulum, płomień, który starzy rycerze widzieli ze swoich grobowców, ten płomień znowu się pali dla innych żołnierzy, znajdujących się z dala od domu, odległych sercem bardziej niż Akra czy Jerozolima[…]”.

Kapliczka z figurkami świętych

Evelyn Waugh (1903–1966) należy do ścisłej czołówki pisarzy angielskich. We wspomnieniach i tomie korespondencji, którą wydano po jego śmierci

     
6%
pozostało do przeczytania: 94%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze