Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Sztuczna inteligencja zdetronizuje człowieka? „Nie pytajmy czy, tylko kiedy i w jakiej kolejności”

Dodano: 04/10/2023 - Numer 206 (10/2023)
FOT. ZBYSZEK KACZMAREK/GAZETA POLSKA
FOT. ZBYSZEK KACZMAREK/GAZETA POLSKA

Obecnie z niektórych naukowych badań wynika, że Chat GPT jest bardziej kreatywny niż 97 proc. ludzi. To śmiało można założyć, że w przyszłości na wszystkich lub prawie wszystkich polach kompetencji AI będzie bardziej niezawodna od człowieka – z prof. Andrzejem Zybertowiczem, socjologiem i doradcą prezydenta Andrzeja Dudy, o zagrożeniach i przyszłości sztucznej inteligencji rozmawia Grzegorz Wszołek.

Panie Profesorze, świat AI wkroczył z przytupem w nasze życie. Nie ma dnia, by nie mówiło się o sztucznej inteligencji, wykorzystywanej też coraz częściej w biznesie, a nawet polityce. Czy AI stanowi zagrożenie dla ludzkości?

Wśród najwybitniejszych ekspertów, w tym twórców rozwiązań, które umożliwiły powstanie Chata GPT, nie brak głosów, że tak jest. AI jest postrzegana jako nie tylko poważne, lecz także najpoważniejsze zagrożenie, w obliczu którego kiedykolwiek stała ludzkość. Wchodzące w grę zagrożenia mają charakter wielowymiarowy. Rozciągają się od względnie niedużych zaburzeń stabilności systemów społecznych, do których AI się przyczyni, poprzez wstrząsy kalibru cywilizacyjnego, aż po kompletną likwidację ludzkości.

Jak brzmi uzasadnienie do postawienia tak mocnej tezy?

Argumentacja jest wielowymiarowa. Wskażę tu jeden aspekt, na który zwrócił uwagę Geoffrey Hinton. Jest on uważany za jednego z ojców chrzestnych AI, a o jego wiarygodności poza dorobkiem badawczym świadczy m.in. to, że kilka miesięcy temu porzucił pracę w firmie Google,

     
15%
pozostało do przeczytania: 85%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze