KONSUMPCJA NAZIZMU

Spece od krematoriów

Siemens to niemiecka marka rozpoznawalna na całym świecie. Produkuje pojazdy szynowe, maszyny produkcyjne, grzejniki, ale dla przeciętnego Polaka znana jest przede wszystkim z produkcji artykułów gospodarstwa domowego. Tymczasem Siemens to jedna z firm, których historia naznaczona jest nazistowskimi zbrodniami. Produkowała ona elementy uzbrojenia niemieckiej armii, wykorzystując do tego setki tysięcy robotników przymusowych. Siemens wytwarzał m.in. pociski V1 i V2, za pomocą których Niemcy próbowali zniszczyć gospodarcze zaplecze Wielkiej Brytanii i zmusić ten kraj do poddania się. Wiele z tych rakiet lądowało w dzielnicach mieszkaniowych, powodując znaczne straty w ludności cywilnej.

Firma ta odnosiła olbrzymie korzyści z holokaustu. Jedna z jej fabryk Siemens Schuckertwerke, produkująca urządzenia silnoprądowe, znajdowała się przy obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Druga, Siemens und Halske, korzystała z zaplecza obozu Gross-Rosen. Największą zbrodnią tej firmy było jednak sporządzenie projektu budowy kompleksu krematoriów w obozie Auschwitz-Birkenau oraz budowa instalacji na potrzeby komór gazowych. Siemens należy też do firm, które nie przywiązują dziś większej wagi do swojej niechlubnej historii. W 2001 r. postanowiła ona nazwać najnowszą linię swoich produktów słowem „Cyklon”. Taką nazwę miały też nosić piece gazowe. Po serii protestów ostatecznie władze Siemensa wycofały się z tego pomysłu, twierdząc, że ich uwagi nie zwróciła zbieżność między nazwą serii produktów a nazwą gazu „Cyklon B” używanego do mordowania ludzi w obozach zagłady. Gazu, który wykorzystywany był w komorach budowanych właśnie przez tę firmę.

Obecna w naszych domach na co dzień marka produktów swój sukces zawdzięcza też grabieżczej polityce na terenach państw okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Siemens znajdował się w czołówce firm, które rozgrabiły substancję przemysłową przedwojennej Rzeczypospolitej....
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: