Koniec „Przedsiębiorstwa Szkoła”

Likwidacja gimnazjów, obowiązku szkolnego sześciolatków i wszechobecnych testów to niejedyne, co zmieni się w polskiej szkole. Jak mówi prof. Włodzimierz Suleja, należy odwołać się do doświadczeń szkolnictwa międzywojennego. – Taką triadą, która umożliwiała identyfikację młodego pokolenia z własną ojczyzną, były język polski, historia i geografia – stwierdza.

Wybór prezydenta Andrzeja Dudy i wygranie wyborów przez Prawo i Sprawiedliwość w takim stopniu, że partia ta jest w stanie rządzić samodzielnie, oznacza, że większość Polaków chce zdecydowanego odcięcia się nie tylko od polityki, jaką przez ostatnie osiem lat serwowała naszemu krajowi Platforma Obywatelska, lecz także od postkomunistycznych elit i ich sposobu myślenia o wielu dziedzinach życia. Dopiero co powołany rząd, by spełnić nadzieje tych, którzy głosowali za wielokrotnie postulowaną przez PiS zmianą, będzie musiał przeprowadzić szereg reform.
Jednym z ważniejszych zadań nowej ekipy rządzącej z całą pewnością powinna być reforma edukacji. Dlaczego to tak istotne? Zmiana systemu nauczania jest szansą nie tylko na wyeliminowanie bezrobocia i zapewnienie następnym pokoleniom lepszego startu; to także jedyna okazja, by sprawić, żeby szkolnictwo, ukształtowane wskutek rozlicznych wcześniejszych pomysłów tak, że wchodzące w dorosłe życie roczniki czyniły to nie tylko bez wiedzy i umiejętności, jakie powinny posiadać osoby ze średnim czy wyższym wykształceniem, ale na dokładkę z dużymi brakami w dziedzinie, którą można by nazwać wychowaniem obywatelskim, teraz kształtowało świadomych obywateli. Bowiem niedostatki, nie tylko w wiedzy, lecz także w postawie obywatelskiej – nawet jeśli ich powstanie nie było działaniem celowym – z całą pewnością były na rękę poprzedniej władzy: łatwo uzupełniano je liberalną i kosmopolityczną propagandą, sprawiając, że kolejne roczniki zamieniały się w maszynki do głosowania, w swoich wyborach kierując się nie dobrem Polski, lecz wzorcami...
[pozostało do przeczytania 86% tekstu]
Dostęp do artykułów: