Hejterka z Wesołej

Sławny stał się wywiad, w którym skrytykowała program własnej partii, ponieważ powiedziano jej, że to postulaty Prawa i Sprawiedliwości. Głosowała za zakazem palenia na przystankach, by za chwilę dać się przyłapać mediom na paleniu prawie że w sali posiedzeń Rady Warszawy. Dla przyjaciół jest „do rany przyłóż”, dla osób, które uważa za wraże – bezwzględna. Posłanka PO Ligia Krajewska znana jest z tego, że na Twitterze atakowała kandydata na prezydenta Andrzeja Dudę. Kiedy został prezydentem, nadal nie odpuszcza.

Jeden z warszawskich samorządowców mówi o niej wprost: „wściekła baba”. Stołeczni działacze znają Krajewską dobrze, bo zanim została posłanką, była warszawską radną. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, w 1974 r. uzyskała dyplom Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Ma za sobą także studia podyplomowe z zakresu pedagogiki i psychologii. Pracowała w placówkach oświatowych. W 1989 r. znalazła się wśród założycieli Fundacji Szkoły Społecznej, która to fundacja otworzyła pierwszą w Wesołej społeczną szkołę podstawową. Krajewska została jej dyrektorem. Pracowała także w administracji publicznej.
Historycznie Krajewską można zakwalifikować do konserwatywnej części PO; w 1989 r. wstąpiła do „Solidarności”, a dziewięć lat później współorganizowała lokalny Komitet Obywatelski z Wesołej. Po 1990 r. została radną Wesołej (wówczas nie była to jeszcze część Warszawy). W 1991 r. była jednym z twórców Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, którym kierowała przez 10 lat. Od 1999 do 2002 r. zasiadała w radzie konsultacyjnej przy ministrze edukacji narodowej, w latach 1999–2002 pełniła funkcję sekretarza rady nadzorczej Polskiej Agencji Informacyjnej.
Na początku lat 90. wstąpiła do Partii Konserwatywnej, a pod koniec tej dekady do SKL. Stąd jej dobra znajomość z Bronisławem Komorowskim. – Z Komorowskim zawsze żyła super i ciepło się o sobie wyrażają. Zapewne stąd bierze się jej obecna...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: