Świąteczna promocja! Teraz prenumerata z super prezentami. Dowiedz się więcej ›› x

POLSKA REPUBLIKA BAND

Dodano: 28/02/2010 - Numer 2 (48)/2010

„W 1945 r. oddziały partyzanckie były zbyt rozdrobnione i słabe, żeby atakować na przykład wojskowe magazyny. Bały się, że zostaną wykryte i rozbite przez Sowietów. Więc rabowano chłopów. Ruszył proces wyradzania się partyzantki w bandytyzm. Od chwili rozwiązania AK coraz trudniej było odróżnić bandę rabunkową od grupy niepodległościowej”. AK została rozwiązana 19 stycznia 1945 r. rozkazem kom. Leopolda Okulickiego, ale na polecenie Rządu RP, który działał pod naciskiem Anglików, chcących zapobiec starciom między sojusznikami. Wierzyli naiwnie w wolne wybory w Polsce.

Odnotujmy jeszcze „wpadkę” pewnego autora – który, chcąc podkreślić słabość polskich sił, przyznaje, że realną władzę w kraju sprawowała armia sowiecka – i przejdźmy do następnego cytatu: „Jeszcze w latach 60. spotykałem w więzieniach ludzi z AK i Narodowych Sił Zbrojnych. Niektórzy mówili, że cały czas do 1959 czy 1960 toczyli wojnę o niepodległość, ale jak się w rozmowie okazywało, prowadzili normalne akcje rabunkowe. Mieszkali po domach, a schodzili się tylko na skok. Najpierw zabijali działaczy PPR. Z czasem cała ich działalność ograniczyła się do rabowania”.

Brzmi to jak propaganda ubecka i rzeczywiście nią jest, tyle że przeniesioną w czasy współczesne przez Jacka Kuronia, Jacka Żakowskiego – twórców książki „PRL dla początkujących” (1995). Pierwszy cytat to wypowiedź Kuronia ze strony 13, drugi - ze stron 18–19; podobne zdania można znaleźć w innych jego książkach. Nie jest to więc
     
6%
pozostało do przeczytania: 94%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze