WYNATURZENIAMĘSKIEJ KOBIECOŚCI

„Szwedzcy ojcowie są tragiczni z tym całym zmienianiem pieluch i równością. Amerykańscy ojcowie nie robią obiadów i nie prasują, tylko zajmują się pracą i zapewnieniem bytu swoim rodzinom. W Ameryce mężczyźni są mężczyznami, a kobiety kobietami” – oto słowa, które wywołały falę oburzenia w całej Szwecji. Ich autorką jest Anna Åberg, znana szwedzka modelka, która w 1993 r. wyemigrowała do USA, a dwa lata temu wyszła za słynnego piosenkarza Paula Ankę.

Åberg skrytykowała w 2009 r. na popularnym portalu internetowym Newsmill szwedzki model społeczny, zacierający tradycyjny podział ról w związkach damsko-męskich. Jej zdaniem większość Szwedów, dbających nadmiernie o wygląd i gorliwie podejmujących typowo kobiece zajęcia domowe, nie zasługuje na miano „mężczyzn”.

Artykuł byłej modelki rozwścieczył feministki i lewicowych polityków, choć na wielu szwedzkich forach internetowych pojawiły się głosy poparcia dla Åberg. „Wikingowie najeżdżali kiedyś inne ziemie, walczyli i zwyciężali. Dzisiaj jesteśmy bandą konsumentów sałatek, noszących obcisłe slipy” – napisał jeden z internautów.

Rodzą dzieci, karmią piersią

Wsparcie, jakiego udzielili Åberg nieliczni „męscy” Szwedzi, jest całkowicie zrozumiałe – zwłaszcza w świetle informacji, jaka tydzień wcześniej obiegła lotem błyskawicy światowe media. Chodzi o eksperyment przeprowadzony przez 26-letniego studenta ekonomii ze Sztokholmu Ragnara Bengtssona, który zdecydował, że w ramach równości płci będzie karmił swoje dziecko... własną piersią.

Jak to możliwe? Bengtsson posługuje się specjalnie w tym celu skonstruowaną pompką, którą chce najpierw pobudzić swój organizm do produkcji mleka, a potem sprawić, by z substancji tej mogło korzystać jego dziecko. „Wszystko, co nie jest szkodliwe, może być warte wypróbowania. Jeśli mi się powiedzie, będzie to miało kolosalne znaczenie dla możliwości zbliżenia ojców do dzieci na wczesnym etapie rozwoju” – powiedział...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: