Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Ujawnią tajemnice resetu Tuska z Putinem

Dodano: 01/06/2023 - Numer 203 (06/2023)
FOT. Z ARCHIWUM JAN MAMOŃ
FOT. Z ARCHIWUM JAN MAMOŃ

Nieznane dokumenty i sensacyjne fakty na temat polsko-rosyjskiego resetu lat 2007–2015 ujawnią w serialu dokumentalnym prof. Sławomir Cenckiewicz oraz Michał Rachoń. Z autorami filmu „Reset”, który rzuci nowe światło na polityczny pakt lidera PO z mordercą z Kremla, rozmawia Grzegorz Wierzchołowski.

Serial dokumentalny „Reset”, produkcja Telewizja Polska, realizowany przez Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza, oparty jest na obejmującej kilkadziesiąt tysięcy dokumentów kwerendzie w polskich i zagranicznych archiwach różnych instytucji. Kwerendy prowadzone były przez ponad rok. Film konfrontuje dokumenty ze słowami, jakie wypowiadali przed laty autorzy ówczesnej polityki, archiwami prasowymi i innymi otwartymi źródłami. W filmie wypowiadają się eksperci z wielu państw zaangażowanych w przedsięwzięcia, jakie składają się na relacje Polski i Rosji na przestrzeni lat 2006–2014.

Czy jest jakiś dokument, jakieś zdarzenie, jakaś decyzja polityczna, które można uznać za początek polsko-rosyjskiego resetu? 

SC: Uważam, że pierwszym bardzo wyraźnym sygnałem tego, co ekipa Tuska nazwała później nową filozofią w relacjach z Rosją, jest jego exposé sejmowe z listopada 2007 roku, gdzie pojawia się po pierwsze kwestia ułożenia nowych stosunków z Rosją „taką jaką ona jest”, a później – wątek dotyczący tarczy antyrakietowej i kwestii skonsultowania tej sprawy z sąsiadami. W praktyce dotyczyło to konsultacji z Rosją. Już na samym początku stycznia

     
7%
pozostało do przeczytania: 93%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze