Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

TAXI JAZZ

Dodano: 05/11/2023 - Numer 207 (11/2023)
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.

Kiedy zaczyna się „godzina wilka” i dlaczego niezbędny jest „kocyk”? – taksówkarze okazują się nieskończoną skarbnicą miejskich tajemnic i legend. Raper „Łona” ma zaś niezwykły dar opowiadania. Z licznych podróży taksówką ułożył wciągającą historię, która z pewnością przyciągnie uwagę nawet tych słuchaczy, którym niespecjalnie po drodze z rapem. 

Jak się jeździ na taryfie to się naogląda człowiek – rapuje Adam Zieliński, pseudonim Łona, na najnowszym albumie „Taxi”. I rzeczywiście, z rozmów przeprowadzonych z taksówkarzami wyłania się nie tylko zbiór zapadających w pamięć krótkich historii, lecz także bogata opowieść z ostatnich trzydziestu lat transformacji. „Taxi” to album dość gorzki, a zarazem szalenie dowcipny, również na poziomie językowym.

Zasłyszanych anegdot zapewne wystarczyłoby na kilka płyt. Pomysł pojawił się bowiem już w 2020 roku, zainicjowany przez kuratorkę Zuzannę Głowacką, jako projekt społeczno-kulturalny. Jego osią miały być wywiady przeprowadzane z poznańskimi taksówkarzami. Kiedy jednak w roli odpytujących pojawili się muzycy (zaproszenie otrzymał m.in. Adam Zieliński „Łona” oraz nieodżałowany lider Pogodno Jacek Szymkiewicz „Budyń”), nic dziwnego, że bardzo szybko narodził się pomysł na piosenki. Projekt trwał aż trzy lata, rozciągnął się na kolejne miasta i zaowocował bardzo ciekawym albumem. 

„Łona” na płycie „Taxi” łączy historie kierowców i ich pasażerów z licznymi literackimi i filmowymi wątkami. Podróż

     
47%
pozostało do przeczytania: 53%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze