Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Zbrodniarze, politycy i biurokraci. Problem niemieckich reparacji

Dodano: 03/09/2023 - Numer 205 (09/2023)
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.

Karl Heinz Roth i Hartmut Rübner napisali książkę przerażającą. I bez najmniejszej taryfy ulgowej dla Niemiec i Niemców. „Wyparte, odroczone, odrzucone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy” czyta się ze ściśniętym gardłem. Z każdym rozdziałem narasta poczucie, że w sprawach reparacji Polska była dotąd manipulowana przez własnego kata sprzed dekad. Roth i Rübner pokazują nie tylko skalę niemieckich dewastacji w Polsce, lecz także mechanizmy manipulacji, które pomogły Berlinowi wyłgać się od naprawdę znaczących odszkodowań.

Słowo o autorach. Karl Heinz Roth (rocznik 1942) jest doktorem filozofii i medycyny, współzałożycielem Fundacji Historii Społecznej XX wieku. Roth jest autorem wielu książek i publikacji na temat historii społecznej, gospodarczej, medycznej i naukowej XX wieku oraz metodologii badań historycznych. Z kolei Hartmut Rübner (rocznik 1960) to doktor filozofii i politolog. Pracuje w redakcji „Sozial. Geschichte Online” oraz w Fundacji Historii Społecznej XX wieku. Rübner tworzy publikacje na temat historii społecznej i gospodarczej Republiki Weimarskiej, dyktatury nazistowskiej oraz historii nowych ruchów społecznych. 

Niemiecka polityka historyczna i antyreparacyjna narracja

W przedmowie do polskiego wydania książki Roth pisze bez ogródek: „Uważam za niezbędne, by Niemcy ze względu na swe przerażające hipoteki historyczne pospieszyły ze świadczeniami w znacznej wysokości. Pierwszy gest mógłby polegać na

     
10%
pozostało do przeczytania: 90%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze