Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Proletariusze, znikajcie już! Krótka historia neoliberalizmu

Dodano: 27/04/2023 - Numer 202 (05/2023)
mat. pras.
mat. pras.

„Powrót do kwestii robotniczej” Stéphane’a Beauda i Michela Pialoux to nie tylko wyzwanie dla antypracowniczego i antyrobotniczego modelu kapitalizmu, który także w Polsce święcił triumfy w ostatnich dekadach. W fenomenalnym wstępie do polskiego wydania prof. Małgorzata Jacyno zwraca uwagę na szerszy, cywilizacyjny kontekst i konsekwencje antyspołecznego nurtu, znanego jako neoliberalizm.

Książka „Powrót do kwestii robotniczej. Badania socjologiczne przeprowadzone w fabryce Peugeota w Sochaux-Montbéliard” Beauda i Pialoux ukazała się we Francji w 1999 roku. Polskie wydanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki to 2022 rok. Zaznaczmy, że to praca w całości oparta na trwających przez kilka dekad (lata 80. XX wieku i później) badaniach terenowych, empirycznych. To wymowne – francuscy socjologowie przed dekadami podejmowali zagadnienia, które w Polsce przez niemal całą III RP wydawały się zbędne lub przestarzałe. Choć Solidarność przetrwała jako związek zawodowy (w o wiele mniejszym stopniu jako mit i wartość społeczna), to klasa robotnicza właściwie zniknęła z debaty publicznej. 

Upadek klasy robotniczej

Nie był to wypadek przy pracy. Transformacja ustrojowa wymagała nowych idoli. Klasa robotnicza okazała się problematyczna – nie tylko ze względu na galopującą dezindustrializację, dwucyfrowe bezrobocie, fundamentalną zmianę modeli biznesowych, rozpad wszelkich form przemysłu od metropolii po małe miasta, które w czasach PRL dzięki

     
10%
pozostało do przeczytania: 90%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze