Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Wokół Chopina

Dodano: 02/04/2023 - Numer 201 (04/2023)
mat. pras.
mat. pras.

Zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego, Rafał Blechacz, po dziesięciu latach przerwy od Chopina, powraca do studia nagraniowego z utworami polskiego kompozytora. Tym razem otrzymujemy w jego wykonaniu dwie wielkie Sonaty: b-moll i h-moll z dodanymi do nich Nokturnem fis-moll i Barkarolą. Pianista z pewnością nie uniknie porównań do najbardziej znanych wykonań, ale także tych własnych, które w 2005 roku przyniosły mu światową sławę.

W jak wielkim stopniu wygrana w konkursie chopinowskim determinuje dalszą drogę artystyczną, można by rozważać na wielu płaszczyznach. Z jednej strony to niemal gwarancja kontraktu z najbardziej prestiżową wytwórnią Deutsche Grammophon oraz dostęp do publiczności całego świata, a z drugiej, oczekiwanie słuchaczy i nieustanna potrzeba powrotu do dzieł Fryderyka Chopina, utworów, które już zaabsorbowały tak wiele pracy, emocji i myśli.

W twórczości Rafała Blechacza na pewno nie brakuje różnorodności. Znajdziemy tu wielokrotnie nagradzane nagrania Debussy’ego i Szymanowskiego, a także uwielbiany przez publiczność duet z koreańską skrzypaczką Bonsori Kim. Jest również album poświęcony twórczości Bacha, pierwszej muzycznej miłości Blechacza. Dzieła zarówno Bacha, jak i Beethovena pianista równie chętnie uwzględniał w repertuarze recitalowym. A jednak w centrum uwagi wciąż znajduje się muzyka, która zapoczątkowała jego światową karierę.

Chopin był oczywistym debiutem Blechacza w hanowerskiej wytwórni. Nagrane za

     
46%
pozostało do przeczytania: 54%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze