Dzień, który zmienił wszystko

Dodano: 28/02/2023 - Numer 200 (03/2023)
mat. pras.
mat. pras.

Muzyczny zapis Walentyna Sylwestrowa wydarzeń, które rozegrały się na kijowskim Majdanie w 2014 roku, teraz wydaje się jeszcze bardziej aktualny. Majdanem okazała się cała Ukraina. Wydany przez ECM koncert Kijowskiego Chóru Kameralnego to z pewnością jeden z najważniejszych albumów ostatnich miesięcy.

Upływa właśnie rok od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Trudno uwolnić myśli od tego, co dzieje się za wschodnią granicą, od podziwu wobec niezwykłego bohaterstwa naszych sąsiadów, a także od niezwykłych kompozycji Walentyna Sylwestrowa, które jesienią ubiegłego roku ujrzały światło dzienne i stały się muzycznym zapisem niepodległościowego zrywu narodu ukraińskiego.

85-letni Walentyn Sylwestrow jest dzisiaj najbardziej znanym żyjącym ukraińskim kompozytorem. Choć sam polityki przez wiele lat starał się unikać, ta wielokrotnie wdzierała się w jego życie. Nie mogło być jednak inaczej. Od zawsze interesował go europejski język muzyczny, a źródłem inspiracji były transmitowane koncerty Warszawskiej Jesieni. Stąd narodziła się fascynacja muzyką Antona Weberna i podsycane przez nauczyciela Sylwestrowa, Borysa Latoszyńskiego, zamiłowanie do awangardy. Upodobań Sylwestrowa rzecz jasna nie podzielała sowiecka cenzura, kompozytor został usunięty ze Związku Kompozytorów Radzieckich, a jego utwory nie mogły być prezentowane publiczności. Do 1989 roku Sylwestrow nie mógł również opuszczać kraju. 

Ograniczenia nałożone przez aparat polityczny Związku

     
42%
pozostało do przeczytania: 58%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze