Zespół marzeń

Dodano: 29/06/2022 - Numer 07-08 (193)/2022
The Smile, A LIGHT FOR ATTRACTING ATTENTION, XL
The Smile, A LIGHT FOR ATTRACTING ATTENTION, XL

Kto z nas nie budował w wyobraźni zespołu marzeń? A gdyby tak połączyć Thoma Yorke’a i Jonny’ego Greenwooda z muzykami londyńskiej sceny jazzowej i jeszcze zabarwić to wszystko dźwiękami London Contemporary Orchestra? Poznajcie nową supergrupę – The Smile!

Dokładnie 25 lat upłynęło od wydania płyty „OK. Computer” przez brytyjski zespół Radiohead, albumu dla wielu słuchaczy przełomowego. Płyta jest szczególnie ważna dla osób dorastających w latach 90., w pewnym sensie zamykająca erę bezwzględnej fascynacji muzyką gitarową. To także rozliczenie z czasem dobrobytu, luzem, który z rock’n’rollem był nierozerwalnie związany. Jeśli pełne obaw społeczne przepowiednie Thoma Yorke’a mogły wydawać się wówczas nieco obsesyjne, na kolejnych płytach lider Radiohead mógł już tylko odcinać kupony od zarysowanych wcześniej perspektyw i w rytm coraz bardziej ambientowej muzyki krzyczeć: zobaczcie, to już się dzieje!

Od kilku lat muzycy Radiohead zrobili sobie dłuższą przerwę od wspólnego grania, ostatnia płyta  „A Moon Shaped Pool” ukazała się w 2016 roku. Thom Yorke oraz gitarzysta Jonny Greenwood – główna siła napędowa zespołu – skupili się w tym czasie na własnych solowych projektach, z sukcesem poświęcając czas muzyce filmowej. Pierwszy jest autorem znakomitej ścieżki dźwiękowej do filmu „Suspiria”, a Greenwood kontynuował wieloletnią współpracę z reżyserem Paulem Thomasem Andersonem oraz napisał nominowaną do Oscara muzykę do westernu „Psie Pazury”.

     
44%
pozostało do przeczytania: 56%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze