Pomagać słuchając

Dodano: 01/04/2022 - Numer 04 (190)/2022
mat. pras.
mat. pras.

Punkowcy z zespołu Hańba!, folkowo-jazzowy skład Chłopcy Kontra Basia, a także dużo nowego polskiego rocka, ska i ambientu – wszystko to na jednej składance muzycznej. Dochód ze sprzedaży piosenek zasili konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. A to tylko jedna z wielu muzycznych propozycji, dzięki którym możemy pomóc naszym ukraińskim sąsiadom.

W obliczu wojny w Ukrainie Polacy dają przykład niezwykłej solidarności i mobilizacji w niesieniu pomocy. Nie zawiodła także polska scena muzyczna. W akcje pomocowe zaangażowało się wielu znanych artystów, niemal codziennie odbywają się koncerty charytatywne, a wydawnictwa przekazują dochód ze sprzedaży płyt na wsparcie naszych wschodnich sąsiadów. Miłośnicy muzyki filmowej z pewnością znajdą coś dla siebie w bogatej ofercie wytwórni GAD Records. Na pomocowe licytacje wystawiła swoje płyty także Antena Krzyku, U Know Me Records, a kolejne działania wymyśla również warszawskie Lado ABC. 

Pomóc można też, kupując przygotowane przez artystów specjalne kompilacje. Kilka z nich ukazało się w internetowym serwisie muzycznym Bandcamp. Składanka „PL2UA” to świetna propozycja dla fanów jazzu i muzyki niezależnej. Słowo niezależna, jak podkreślają twórcy, ma tu podwójne znaczenie. Odnosi się nie tylko do muzyki, chodzi przecież o niepodległe państwo ukraińskie, którego mieszkańcy wykazują tak heroiczną wolę walki i miłość do ojczyzny. Wśród blisko 100 utworów znajdziemy tu kompozycje m.in.: Mazzola, Stefana Wesołowskiego czy polsko-ukraińskiej grupy Dagadana. Do własnej cyfrowej kolekcji można dołączyć zarówno całą składankę, jak i poszczególne utwory, a dochód ze sprzedaży trafia do fundacji Otwarty Dialog działającej na rzecz osób w Ukrainie.

Drugą wartą uwagi muzyczną kompilacją jest, również wydana w serwisie Bandcamp, cyfrowa kolekcja „Polskie piosenki dla Ukrainy”. Większość z 40 zamieszczonych tu piosenek nigdy wcześniej nie była prezentowana. Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje zespół Hańba!, którego oryginalność nieustannie zachwyca. Połączenie punkowej nuty z folkowym instrumentarium jest kapitalne, a do tego opowieści zanurzone w dwudziestoleciu międzywojennym nie raz ujawniają swą aktualność. Tym razem muzycy zwalniają jednak tempo, poruszając ludową melodią „Rekrut”.

Kto nie słyszał jazzującego składu Chłopcy Kontra Basia, może zacząć właśnie tutaj od alternatywnej, rapowej wersji utworu „Wołga” z albumu „Mrówka Zombie”, miejskich legend zebranych w atrakcyjnej muzycznej oprawie. A nie jest to jedyny rapowy utwór na płycie. Rapuje także pomysłodawca całego przedsięwzięcia Iggy Not Pop, czyli Ignacy Puśledzki, w zaskakującym duecie z weteranem polskiej sceny alternatywnej Olafem Deriglasoffem. Jak wspomina Puśledzki, jego inicjatywa niemal natychmiast spotkała się z niesamowitym odzewem wśród artystów. „Napisałem posta na Facebooku, zauważył go Roman Wróblewski [współorganizator akcji – przyp. red.] i 4 dni później mieliśmy na skrzynce e-mailowej 40 kawałków. Dalej dostajemy zapytania, czy jeszcze przyjmujemy kolejne piosenki”. Tymczasem wśród wykonawców grających dla Ukrainy znajdziemy tu m.in. rockowe dźwięki Kiev Office i Polskiego Problemu Kosmicznego. Jakże bardzo potrzebnym optymizmem w tych trudnych dniach zaraża Wersja De Lux w utworze „Unity”. Nie żałujmy datków na tak znakomitą porcję muzyki, całość naszych wpłat trafia na konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

 

     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze