Świąteczna promocja! Teraz prenumerata z super prezentami. Dowiedz się więcej ›› x

Międzynarodowe skrzydła „Pegasusa”

Dodano: 03/03/2022 - Numer 03 (189)/2022

Lista podsłuchiwanych polityków na świecie jest tak długa, że zapewne nie zmieściłaaby się nawet w specjalnym wydaniu „Nowego Państwa”.

Kogóż to na niej nie ma? Prezydenta Francji Emmanuela Macrona podsłuchiwały służby Królestwa Maroka (!). Zemsta dawnej kolonii? Nie, różnice interesów. Skądinąd inwigilowano również ówczesnego premiera Francji Edouarda Philippe’a oraz jego 16 (sic!) ministrów. Amerykanie za pośrednictwem Duńczyków podsłuchiwali ówczesną kanclerz Angelę Merkel, ale też ówczesnego szefa MSZ, obecnie po raz drugi wybranego na prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera. Podsłuchiwany był również ówczesny lider opozycji Peer Steinbrück. Skądinąd duńskie służby nie tylko pomagały Amerykanom śledzić Niemców, lecz także… własny rząd (!), bo szpiegowano MSZ Danii oraz resort finansów tego kraju, a także – co było szczególnie ważne dla Jankesów – firmę zbrojeniową z Kopenhagi „Terma”.

W Meksyku policja korzystała z 25 programów szpiegowskich (Pegasus był jednym z nich). Dość szybko dostęp do nich, dzięki przekupstwu, uzyskały również... kartele narkotykowe. Pegasus był też wykorzystywany przez władze Izraela w walce z aktywistami praw człowieka w Palestynie. Wiadomo o sześciu takich przypadkach. Wspomniane już tu Maroko wykorzystywało Pegasusa do szpiegowania Algierii. Oba kraje Maghrebu są w ostrym konflikcie. Chodzi o prawa do Sahary Zachodniej. Marokańczycy poszli „po bandzie” i podsłuchiwali aż 6 tys. Algierczyków, w tym

     
37%
pozostało do przeczytania: 63%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze