Świąteczna promocja! Teraz prenumerata z super prezentami. Dowiedz się więcej ›› x

Giertych. Co się z nim stało?

Dodano: 29/01/2022 - Numer 02 (188)/2022

Co skłoniło ekswicepremiera już nie do flirtu, nie romansu, lecz politycznego małżeństwa z ludźmi, których przez lata pozycjonował jako wrogów Polski?

Problemem polskiej polityki był od dawna brak ciągłości. Syn szedł do partyzantki, jak ojciec i dziadek, walczył w powstaniu, a nie był posłem jak antenaci. Z zazdrością obserwowałem, jak inaczej jest w Anglii czy Francji, a nawet w Niemczech (skądinąd von der Leyen – niemiecka przewodnicząca Komisji Europejskiej, to córka premiera landu Dolna Saksonia – Ernesta Albrechta). Jednym z wyjątków od tej nieszczęsnej polskiej reguły jest rodzina Giertychów. Dziadka Jędrzeja poznałem w „polskim Londynie”. Przedwojenny działacz Obozu Narodowego, bardzo płodny pisarz polityczny, człowiek olbrzymiej pracowitości, pasjonat polityki, z którym czasem nie sposób się było zgadzać, ale trudno było go nie szanować za jego osobistą uczciwość. Na obczyźnie potrafił pogodzić utrzymanie wielodzietnej rodziny z aktywną działalnością polityczną. Jedna z córek została przewodniczącą Polskiej Macierzy Szkolnej w Anglii, syn – księdzem (z czasem bardzo wpływowym w Watykanie), inny syn – biolog, profesor dendrologii – postanowił przyszłość związać z Polską.

Maciej Giertych pracował naukowo w Wielkopolsce, zaczął się też udzielać politycznie, nie tylko kolportując książki i czasopisma „Opoka”, wydawane przez ojca w Londynie, lecz także doradzając prymasowi Polski Józefowi Glempowi, by potem niespodziewanie zostać

     
37%
pozostało do przeczytania: 63%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze