Tak minął miesiąc w Azji

Co działo się w minionym miesiącu na kontynencie azjatyckim? Poniżej prezentujemy omówienie wydarzeń, które niekoniecznie trafiają na pierwsze strony gazet, lecz są ważne.

Chiny–Tajwan

16 marca kilkanaście nieoznakowanych chińskich kutrów rybackich zaatakowało dwie łodzie tajwańskiej straży wybrzeża, które przeganiały chińskich rybaków dokonujących nielegalnych połowów na tajwańskich wodach. Chińscy napastnicy obrzucili tajwańskie łodzie kamieniami i butelkami. Jeden z kutrów staranował jednostkę straży wybrzeża, niszcząc dwa z trzech zewnętrznych silników o wartości 20 tys. dolarów każdy. Straż wybrzeża odpowiedziała granatami hukowymi i niezabijającą bronią ręczną na amunicję, czym skutecznie przepędziła agresorów. Tajwan zażądał od Chin wykrycia sprawców, aresztowania ich i pokrycia kosztów naprawy szkód. Jeden z oficerów tajwańskiej straży wybrzeża powiedział lokalnym mediom, że nigdy nie widział tak licznej i tak agresywnej grupy chińskich motorówek.
W cieniu walki z pandemią koronawirusa Chiny prowadzą coraz bardziej agresywne działania wokół Tajwanu.
Także w połowie marca strona tajwańska poinformowała o kolejnych „bliskich” spotkaniach samolotów należących do sił powietrznych Tajwanu i ChRL. Tym razem maszyny należące do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChALW) miały przeprowadzać rzadko odbywane nocne ćwiczenia w pobliżu Tajwanu. Tajpej twierdzi, że były to pierwsze nocne ćwiczenia przeprowadzone tak blisko wyspy. Władze wojskowe na Tajwanie poinformowały przy tym, że chińskie samoloty – myśliwce Shenyang J-11 (dwusilnikowa konstrukcja bazująca na rosyjskim Su-27) oraz samolot wczesnego ostrzegania i kontroli Shaanxi KJ-500 (chiński AWACS, osadzony na samolocie Y-9/An-12) – zbliżyły się do ich strefy identyfikacji obrony przeciwlotniczej. Zgodnie z przekazem tajwańskich sił powietrznych, w celu przechwycenia zbliżających się maszyn z Chin kontynentalnych na Tajwanie poderwane zostały samoloty wielozadaniowe...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: