Z waszą kulturą i tradycją komunizm nie miał szans

Moja wizyta w Polsce to była trochę podróż śladami Jana Pawła II, trochę „Solidarności”. Byłam w Krakowie. Odwiedziłam też Auschwitz. Jednak to, co wywarło na mnie największe wrażenie, to wasze kościoły. Za każdym razem, gdy wstępowałam do jednej z tych wspaniałych świątyń, myślałam: „Boże, nic dziwnego, że komunizm nie miał tu szans. Z tą kulturą, tradycją komunizm nie mógł rywalizować” – z Sashą Gong rozmawia Hanna Shen.

Chciałabym zacząć od tego, co niedawno wydarzyło się w Pani życiu, a co pokazało, jak mocne są chińskie wpływy na Zachodzie. Kierowała Pani chińskim odziałem Głosu Ameryki (VOA). Przeprowadziła Pani wywiad z Guo Wenguiem, chińskim miliarderem przebywającym na wygnaniu w USA. Rozmowa w trakcie nadawania została zatrzymana, a Panią zwolniono z VOA. Co się tak naprawdę stało?
Guo Wengui wyjechał z Chin w 2014 i w 2017 roku zdecydował się zdemaskować działania władz ChRL. VOA skontaktowało się z nim, a Guo poprosił, abym to ja przeprowadziła wywiad, bo cieszę się trochę „złą sławą” w Chinach. I tak też się stało. Ustaliliśmy, że będzie to trzygodzinna rozmowa – godzinna w telewizji i dwugodzinna w mediach społecznościowych, w których teraz dużo się dzieje. 14 kwietnia 2017 roku opublikowaliśmy materiał promujący wywiad, a rozmawiać mieliśmy 19. Tak więc 14 kwietnia świat dowiedział się, że będzie taki wywiad. Tymczasem w poniedziałek rano (16 kwietnia) chińska bezpieka rozesłała nakaz aresztowania Guo. W południe chiński MSZ wezwał do siebie pekińskiego korespondenta VOA i zagroził konsekwencjami. Dokładny cytat z wypowiedzi chińskiego urzędnika brzmiał: „Jeżeli przeprowadzicie wywiad z Guo, to będzie to ingerencja w wewnętrzne sprawy Chin i zakłóci to także XIX Zjazd KPCh”. To wydarzyło się na dwa dni przed wywiadem. Nigdy wcześniej coś takiego nie miało miejsca. W VOA przeprowadzaliśmy wiele wywiadów, na przykład z dysydentami, ale nigdy nie otrzymaliśmy tak wyraźnych gróźb z Chin. Chińczycy...
[pozostało do przeczytania 83% tekstu]
Dostęp do artykułów: