Genewa: liczy się krowa, a nie Wilhelm Tell

Genewa wita słońcem i widokiem Alp w oddali. Ta temperatura kontrastuje z polskimi marcowymi mrozami. Młody człowiek, który w imieniu organizatorów konferencji w ONZ wyjechał po mnie na lotnisko, nie może się nadziwić, że w moim kraju jest poniżej zera.

Na lotnisku wita i żegna szwajcarska czerwona krowa z białym krzyżem. Helwecka gadzina jest wszędzie. Na kubkach, pocztówkach, czekoladach. Gdzie jej nie ma? Bo w „SUI A.D. 2018” to nie bohater szwajcarskiej wolności, ryzykujący życiem własnego syna, łucznik Wilhelm Tell jest symbolem sytych kantonów składających się na czterojęzyczny (niemiecki, włoski, francuski i retoromański) kraj. Tym logo jest do znudzenia komercyjne krówsko.

Przed lotniskiem billboard – reklama nowych, częstych i tanich połączeń z Bałkanami. Pięć miast, z czego trzy… albańskie: Tirana, Skopje i Prisztina (a więc stolica zamieszkałego w tej chwili głównie przez Albańczyków Kosowa). Dodatkowo Zagrzeb i Bukareszt. Skąd ta fascynacja szwajcarskich mieszczuchów Bałkanami, a zwłaszcza ojczyzną Jerzego Kastrioty? Żadna fascynacja – to raczej czytelny sygnał, jak wielu Albańczyków osiedliło się, począwszy od lat 90. XX wieku, w Szwajcarii. To widać nawet po piłkarskiej reprezentacji Helwetów, gdzie poza nazwiskami tureckimi czy rodem z dawnej Jugosławii niemało jest albańskich właśnie. Dochodzi zresztą do znamiennych paradoksów, jak w czasie futbolowych mistrzostw Europy A.D. 2016, gdy w meczu Szwajcaria–Albania wystąpiło dwóch braci, z czego jeden grał w barwach ojczyzny, a drugi dla ojczyzny przybranej. Zresztą, co tu ukrywać, Szwajcaria bardzo się liczy na futbolowej mapie świata, choć tak zwanych rodowitych Szwajcarów jest w jej ekipie tyle co kot napłakał.

Zawsze we francuskojęzycznej Genewie w europejskiej siedzibie ONZ co najmniej trzy razy w roku odbywają się miesięczne cykle konferencji poświęconych prawom człowieka w różnych częściach świata. Jestem tam – w charakterze prelegenta – stałym...
[pozostało do przeczytania 48% tekstu]
Dostęp do artykułów: