Kogucik republikanów w natarciu

Przewaga Santorum rośnie

Dziś to właśnie już ma miejsce. Bo dwa tygodnie przed prawyborami, w dwu ważnych dla dotychczasowego faworyta republikanów, byłego gubernatora Mitta Romneya, stanach Michigan i Ohio jego rywal, 53-letni Rick Santorum odniósł poważne zwycięstwo. Odebrał Romneyowi głos jednego z elektorów i najpewniejszych zwolenników w stanie Ohio. Żaden z republikanów, w historii powojennej, nie otrzymał nominacji bez zwycięstwa w Ohio. U boku byłego senatora stanął prominentny lider republikanów i Prokurator Generalny stanu Ohio Mike DeWine. Według najnowszego sondażu American Research Group Santorum wygrywa z Romneyem w jego rodzinnym Michigan przewagą 5 proc., a w Ohio 7 proc.

W piątkowym wystąpieniu na schodach siedziby najwyższych władz stanu Ohio DeWine ostro zaatakował Romneya. – Żeby być prezydentem, trzeba się wykazać czymś więcej niż tylko umiejętnością niszczenia przeciwnika – grzmiał, nie ukrywając swojej dezaprobaty dla strategii byłego gubernatora. – Musisz przekonać do siebie Amerykanów, aby zaufali i uwierzyli, że będąc przywódcą, sprawisz, iż Ameryka będzie lepsza. W taki sposób prowadzi swoją kampanię Rick Santorum, ale, niestety, nie Gubernator Romney – oświadczył.

Politolog i analityk telewizji Fox News prof. Larry Sabato z University of Virginia uważa, że odejście DeWine’a, konserwatywnego katolika, z obozu zwolenników Romneya to początek jego nowych kłopotów. – Walka w Michigan i Ohio może okazać się najważniejszym starciem w tegorocznych prawyborach. – Po wyborach na Florydzie okazało się, że Romney zdobył sympatię chrześcijan. Jego sztab wyborczy twierdzi, że tak już będzie wszędzie, ale w 11 stanach, które wydawały się pewną wygraną Romneya, rośnie przewaga Santorum – mówi.

Showmani drwią, Obama się boi

Przez ostatnie kilka tygodni Rick Santorum miał jednak trudności z oderwaniem się od wizerunku polityka, który strzela gafy, gdy tylko...
[pozostało do przeczytania 83% tekstu]
Dostęp do artykułów: