Ambitne cele niemieckiej prezydencji w UE

Tymczasem, aby traktat wszedł w życie, musi zostać przyjęty przez wszystkie państwa członkowskie, a jest ich już 27. Drugim ważnym celem tej prezydencji jest wspólna polityka energetyczna. Projekt nowego, poprawionego czy też skróconego traktatu powinien według niemieckich założeń być gotowy do końca czerwca. Wysłane na początku stycznia poufne listy do rządów krajów Unii Europejskiej miały na celu zmobilizowanie do twórczej pracy nad traktatem i przygotowanie własnych propozycji do końca miesiąca. Naciski czynione przez stronę niemiecką mają doprowadzić do sukcesu Angeli Merkel i jej liderowania w UE. Do sukcesu Niemiec, jako wiodącego państwa w Europie. Niemieckie ambicje zostały rozciągnięte na kolejne prezydencje w UE na Portugalię i Słowenię. Przywódcy tych krajów zobowiązali się do kontynuowania projektu traktatu konstytucyjnego, którego sfinalizowanie przewidziano na rok 2009.

W marcu przypada 50. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich, stanowiących zaczątek przyszłej Unii Europejskiej. Wypadałoby, aby uroczystości z tej okazji odbyły się w Rzymie. Jednak ambicją Niemiec jest urządzenie ich w Berlinie. W ten sposób stolica Niemiec stałaby się symbolicznie stolicą Unii Europejskiej. Warto brać to pod uwagę, kiedy zastanawiamy się nad rolą Niemiec na naszym kontynencie i ich dążeniem do wielkości.

Czy konstytucja europejska ostanie się w dotychczasowej formie, i czy w ogóle będzie to konstytucja, czy jeden z kolejnych traktatów? Nie brak w Europie polityków, którzy wątpią, czy ożywienie tego dokumentu jest możliwe. Ustępujący przewodniczący Parlamentu Europejskiego, polityk hiszpańskiej lewicy Joseph Borrell, ma podobne zdanie. Nie oczekuje on, aby w czasie 6 miesięcy niemieckiej prezydencji Merkel mogła liczyć na więcej niż na zamknięcie okresu refleksji rządów narodowych nad ewentualnym projektem traktatu. „I – mówi Borrell – konstytucja europejska nie będzie się nazywać konstytucją”. Borrell nie wyobraża sobie, aby kraje, które już...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: