Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Chińsko-rosyjski szlak

Dodano: 23/11/2023 - Numer 208 (12/2023)
FOT. ANDRES MARTINEZ CASARES/PAP/EPA
FOT. ANDRES MARTINEZ CASARES/PAP/EPA

Głównym elementem inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku jest dziś współpraca Chin i Rosji oraz antyamerykańskość. Sojusznicy USA opuszczają chiński projekt.

Na trzecim Forum Pasa i Szlaku (Nowego Jedwabnego Szlaku), które odbyło się w dniach 17–18 października w Pekinie, gościem honorowym był Władimir Putin. Rosyjski przywódca, który kilka tygodni wcześniej bał  się pojawić w RPA na szczycie państw grupy BRICS w związku z wystawionym za nim listem gończym wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, nie przestraszył się wizyty w Pekinie. Wiedział, że może liczyć na parasol bezpieczeństwa ze strony swojego „dobrego przyjaciela” Xi Jinpinga.

Narzędzie dominacji

Inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku została ogłoszona przez prezydenta Xi Jinpinga 10 lat temu. Mówiło się wtedy, że projekt ma służyć rozwojowi infrastruktury łączącej państwa Azji, Afryki i Europy, m.in. połączeń kolejowych i szlaków morskich. W rzeczywistości Szlak jest narzędziem, które ma przyczynić się do tego, by Chiny stały się światowym hegemonem. Cele gospodarcze inicjatywy są oczywiste: zwiększenie eksportu chińskich towarów i powiązanych z nimi usług oraz przyciągnięcie bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Państwa Środka, a wraz z nimi zachodniej wiedzy specjalistycznej, co pozwoli na rozwój chińskiego przemysłu. To m.in. dzięki zdobytym inwestycjom i wymuszaniu transferu technologii do własnych firm, ChRL może realizować swoją ambicję stania się potęgą

     
12%
pozostało do przeczytania: 88%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze