Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Tak minął miesiąc w Azji

Dodano: 23/11/2023 - Numer 208 (12/2023)

Co działo się w minionym miesiącu na kontynencie azjatyckim i wokół niego? Poniżej prezentujemy omówienie wydarzeń, które niekoniecznie trafiają na pierwsze strony gazet, lecz są ważne.

Chiny

Tegoroczny raport Pentagonu na temat rozwoju potencjału militarnego Chin stwierdza, że Pekin powiększa swój arsenał nuklearny znacznie szybciej, niż przewidywano, i wyciąga wnioski z wojny Rosji na Ukrainie w kwestii tego, jak mógłby wyglądać konflikt o Tajwan.

W 2022 roku Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ChALW) „podejmowała bardziej agresywne działania w regionie Indo-Pacyfiku, przyspieszając jednocześnie rozwój zdolności militarnych i koncepcji mających na celu wzmocnienie możliwości ChRL do »walczenia i wygrywania wojen« przeciwko »silnemu wrogowi«, do przeciwstawiania się interwencji trzeciej strony w konflikcie na peryferiach ChRL i do projekcji siły na skalę globalną” – czytamy w raporcie.

W ubiegłorocznym dokumencie Pentagon ostrzegał, że Pekin modernizuje swoje siły nuklearne w tak szybkim tempie, że do 2035 roku może niemal czterokrotnie zwiększyć liczbę posiadanych głowic do 1500. Z raportu wynika także, że Chiny będą prawdopodobnie posiadały ponad 1000 głowic nuklearnych do 2030 roku. Ta przyspieszona modernizacja to realizacja celu wyznaczonego przez prezydenta Xi Jinpinga, by do 2049 roku, czyli w stulecie utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej, utworzyć armię „światowej klasy”.

Tegoroczny raport ostrzega, że Chiny

     
17%
pozostało do przeczytania: 83%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze