Świąteczna promocja! Teraz prenumerata z super prezentami. Dowiedz się więcej ›› x

Tak minął miesiąc w Azji

Dodano: 04/10/2023 - Numer 206 (10/2023)

Co działo się w minionym miesiącu na kontynencie azjatyckim i wokół niego? Poniżej prezentujemy omówienie wydarzeń, które niekoniecznie trafiają na pierwsze strony gazet, lecz są ważne.

Chiny–Tajwan

Pekin przedstawił 21-punktowy plan integracji gospodarczej z Tajwanem. Obejmuje on stworzenie „strefy pokazowej” w chińskiej prowincji Fujian, która ma pełnić funkcję pomostu pomiędzy ChRL i Tajwanem oraz przyciągać tajwańskie inwestycje oraz Tajwańczyków. Fujian nie został wybrany przypadkowo. To głównie do tej południowo-wschodniej prowincji ChRL wybierają się Tajwańczycy i firmy poszukujący możliwości inwestycyjnych i zarobkowych w Państwie Środka.

Zgodnie z planem integracyjnym mieszkańcy Tajwanu będą traktowani jak mieszkańcy ChRL, bez konieczności „rejestracji pobytu tymczasowego”, wymaganej zwykle od cudzoziemców; zamiast tego otrzymaliby odrębne „pozwolenie na pobyt”. Oferowane będą także możliwości do zakupu nieruchomości i studiowania w Chinach, dotyczące m.in. usług społecznych, takich jak opieka medyczna, a także obniżki podatków i utworzenie strefy wolnego handlu. 

Pomimo nacisku na gospodarkę 21-punktowy plan jest narzędziem politycznym skierowanym do Tajwańczyków (zwłaszcza środowisk biznesowych) w celu wzmocnienia istniejących podziałów przed styczniowymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi na Tajwanie.

Rządząca Tajwanem Demokratyczna Partia Postępu (DPP), która skłania się ku formalnej niepodległości wyspy

     
17%
pozostało do przeczytania: 83%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze