Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Rzeczpospolita naszych marzeń

Dodano: 03/09/2023 - Numer 205 (09/2023)
fot. ADOBE STOCK.
fot. ADOBE STOCK.

Wielką zbrodnią przed przyszłymi pokoleniami Ukraińców i Polaków będzie to, jak zmarnujemy szansę podarowaną nam przez los – fakt prawdziwego pojednania dwóch narodów w godzinę śmiertelnego niebezpieczeństwa – wściekłego ataku moskiewskiego imperializmu na Ukrainę. Jeżeli putinowi i jego agenturze w Ukrainie i Polsce uda się sprowokować nowe ukraińsko-polskie konflikty, rozjątrzyć stare historyczne rany, zagasić, zhańbić czysty wybuch uczuć narodowych lat 2022–2023 – to będzie najgorsza historyczna porażka Ukraińców i Polaków od czasów 1939 roku.

Przypadkiem w opuszczonych zakamarkach Internetu trafiłem na zapomniany, nigdzie nieomawiany jednogodzinny film dokumentalny Oleksandra Dowżenki „Wyzwolenie”. Obraz wyprodukowany w 1940 roku opowiada o wydarzeniach września–października 1939 roku, gdy Armia Czerwona przystąpiła do II wojny światowej po stronie Hitlera, zagarniając wielką część terytorium ówczesnej Polski.

Tragiczny dokument epoki

„Wyzwolenie ukraińskiego i białoruskiego narodu spod ucisku polskich panów i połączenie narodów – braci w jedną rodzinę” – tak brzmiała oficjalna nazwa tej produkcji. 

Dziś tego filmu nie można oglądać bez uczucia odrazy, wstydu i jednocześnie poczucia uwikłania w straszny historyczny rozłam, nakręcony w jednym celu: udowodnienia widzowi zasadności zniszczenia „sztucznego państwa polskiego”, „polskiego imperializmu”, reżimu „polskich panów, szlachty i właścicieli ziemskich”, gnębicieli i wrogów

     
11%
pozostało do przeczytania: 89%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze