Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Tak minął miesiąc w Azji

Dodano: 02/07/2023 - Numer 204 (07-08/2023)

Co działo się w minionym miesiącu na kontynencie azjatyckim i wokół niego? Poniżej prezentujemy omówienie wydarzeń, które niekoniecznie trafiają na pierwsze strony gazet, lecz są ważne.

Hongkong

9 czerwca minęły cztery lata od demonstracji w Hongkongu przeciwko ustawie dotyczącej ekstradycji, w której wziął udział milion osób.

Najpierw w lutym 2019 roku rząd Hongkongu zaproponował prawo, które zezwalałoby na ekstradycję do komunistycznych Chin podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Według ustawy, nawet cudzoziemcy, którzy krytykowali władze w Pekinie, mogliby być zatrzymani w Hongkongu i odesłani na rozprawę do ChRL. Ten krok wywołał ogromne protesty, w wyniku których z ustawy się wycofano, ale w międzyczasie Pekin przygotował i w 2020 roku narzucił Hongkongowi ustawę dotyczącą bezpieczeństwa narodowego, która przewiduje maksymalną karę dożywotniego więzienia za przestępstwa związane z działalnością terrorystyczną, separatystyczną, wywrotową i zmowę z obcymi siłami w celu podważenia bezpieczeństwa państwowego. W lżejszych przypadkach stosowane mają być niższe kary więzienia, grzywny lub inne restrykcje. Przepisy dotyczą również działających w Hongkongu firm i instytucji oraz obcokrajowców i osób niemieszkających na stałe w regionie. Prawo obejmuje nawet przestępstwa popełniane poza granicami specjalnego regionu administracyjnego Hongkong.

Od momentu protestów w 2019 roku i narzucenia ustawy w 2020 roku była brytyjska kolonia

     
18%
pozostało do przeczytania: 82%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze