Tak minął miesiąc w Azji

Dodano: 01/06/2023 - Numer 203 (06/2023)

Co działo się w minionym miesiącu na kontynencie azjatyckim i wokół niego? Poniżej prezentujemy omówienie wydarzeń, które niekoniecznie trafiają na pierwsze strony gazet, lecz są ważne.

Chiny

Chiny są jednym z państw najbardziej łamiących wolność religijną na świecie – wynika z raportu dotyczącego wolności religijnej na świecie w 2022 roku, opublikowanego 15 maja br. przez amerykański Departament Stanu.

W ubiegłym roku w ramach dławienia wierzeń religijnych, Pekin uwięził co najmniej 10 tys. osób. „Władze nadal aresztują lub przetrzymują przywódców i członków grup religijnych, często związanych z grupami niezarejestrowanymi w usankcjonowanych przez państwo związkach religijnych” i „stosują niejasne lub bezpodstawne zarzuty, czasami związane z działalnością religijną, aby skazywać przywódców i członków grup religijnych na lata więzienia” – czytamy w raporcie.

Dokument podaje przykład protestanckiego Kościoła Boga Wszechmogącego, którego wielu członków zostało aresztowanych w ubiegłym roku i poddanych przymusowej indoktrynacji oraz torturom – w tym biciu i pozbawianiu snu – co spowodowało śmierć co najmniej 14 osób. „Rząd kontynuuje wieloletnią kampanię sinizacji religii mającą na celu dostosowanie wszystkich doktryn i praktyk religijnych do doktryny KPCh, co obejmuje wymaganie od duchownych wszystkich wyznań uczestniczenia w sesjach indoktrynacji politycznej i sugerowanie, by w kazaniach podkreślali lojalność wobec KPCh i władzy

     
18%
pozostało do przeczytania: 82%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze