Świąteczna promocja! Teraz prenumerata z super prezentami. Dowiedz się więcej ›› x

USA dużo inwestują w Polskę. Mały atom jest jednym z elementów współpracy

Dodano: 28/04/2023 - Numer 202 (05/2023)
fot. ADOBE STOCK, YOUTUBE
fot. ADOBE STOCK, YOUTUBE

Amerykanie postrzegają Polskę jako kraj stabilny i – wbrew temu, co niektórzy starają się wykazać na różnego rodzaju forach (zwłaszcza unijnych) – przestrzegający zasad państwa demokratycznego. Biznes i pieniądz nie lubią niestabilnego środowiska ustrojowego i prawnego. Nikt w Ameryce nie myślałby nawet poważnie o takich inwestycjach, gdyby było inaczej – z dr. Wojciechem Kwiatkowskim, amerykanistą, adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji UKSW, rozmawia Grzegorz Wszołek. 

Panie Doktorze, kampania amerykańska przed wyborami prezydenckimi jeszcze się nie rozpoczęła, a jest gorąco jak nigdy. Donald Trump usłyszał zarzuty i został oskarżony jako pierwszy w historii były prezydent USA za przekazanie tzw. cichych pieniędzy aktorce porno Stormy Daniels. Miało to być 130 tys. dolarów, wydanych z funduszu Partii Republikańskiej. Jak poważne są te zarzuty, czy zagrożą Trumpowi, czy wręcz przeciwnie – będą działać na korzyść jego kampanii?

Historycznie rzecz ujmując, wielka ława miała być „bezpiecznikiem”, niepozwalającym na oskarżanie kogoś przez urzędnika państwowego bez przekonujących dowodów. Tymczasem już w połowie lat 80. XX wieku prezes nowojorskiego sądu Sol Wachtler stwierdził przekornie, że instytucja ta została do tego stopnia wypaczona, że na ubraną w ładne słowa prośbę prokuratora zatwierdziłaby nawet akt oskarżania „kanapki z szynką”. Wielka ława składa się ze zwykłych obywateli i proceduje bez udziału sędziego, a jedynym prawnikiem na jej

     
8%
pozostało do przeczytania: 92%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze