Świąteczna promocja! Teraz prenumerata z super prezentami. Dowiedz się więcej ›› x

Tak minął miesiąc w Azji

Dodano: 02/04/2023 - Numer 201 (04/2023)

Co działo się w minionym miesiącu na kontynencie azjatyckim i wokół niego? Poniżej prezentujemy omówienie wydarzeń, które niekoniecznie trafiają na pierwsze strony gazet, lecz są ważne.

Japonia–Korea Płd.

Pierwsza od 12 lat podróż prezydenta Korei Płd. do Japonii zaowocowała porozumieniami w sprawie eksportu komponentów półprzewodników i współpracy wywiadowczej przeciwko działaniom Pjongjangu.

16 marca br. konserwatywny prezydent Korei Płd. Yoon Suk-yeol został uroczyście powitany w Tokio przez premiera Japonii Fumio Kishidę podczas dwudniowej wizyty służącej naprawie relacji pomiędzy obiema azjatyckimi demokracjami i ważnymi sojusznikami. W ostatnich latach stosunki między Tokio a Seulem nie były najlepsze. Kością niezgody były zarówno kwestie handlowe, jak i pamięć o japońskiej kolonizacji Korei i wielu nadużyciach, jakich w tym okresie dopuścił się Kraj Kwitnącej Wiśni na Koreańczykach. 

Gdy w 2018 roku południowokoreański Sąd Najwyższy zdecydował, że japońska firma Nippon Steel musi wypłacić czterem Koreańczykom odszkodowania za pracę przymusową wykonywaną podczas II wojny światowej, Japonia odmówiła wykonania wyroku i napięcie na linii Tokio –Seul osiągnęło szczyt.

Na początku marca br. władze Korei Południowej postanowiły zakończyć spór z Japonią i same wypłacać odszkodowania swoim obywatelom, którzy byli ofiarami kolonialnych rządów Japończyków w latach 1910–1945. To otworzyło drzwi do spotkania prezydenta Korei Płd

     
18%
pozostało do przeczytania: 82%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze