Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Ucieczka z sowieckiego piekła

Dodano: 03/11/2022 - Numer 11 (196)/2022
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Michał Krupa po wybuchu II wojny światowej oskarżony przez Sowietów o zbrodnię szpiegostwa i osadzony w łagrze Peczora opowiedział po latach swoją historię w autobiograficznej książce „Płytkie groby na Syberii”, wydanej w Polsce w 2020 roku. Jest to trzymająca w napięciu i głęboko poruszająca opowieść o człowieku, który umiłował wolność i przekonany, że „dla wolności warto zaryzykować życie”, podjął próbę wyrwania się z syberyjskiego piekła.

Książka Michała Krupy mówi nie tylko o losach jednej z milionów ofiar stalinowskiego terroru, lecz także pozwala wniknąć w mechanizmy państwa totalitarnego, zrozumieć psychologię kata i ofiary, poznać przekrój radzieckiego społeczeństwa z uwzględnieniem tych, którzy służą umacnianiu sowieckiego reżimu, współtworząc machinę zbrodni, oraz tych, którzy są gotowi ratować świat własnych wartości, zachowując w sobie to, co stanowi istotę człowieczeństwa. Historia mężczyzny zmarłego w 2013 roku w Anglii uświadamia, że choć czas płynie, a na scenie dziejów zmieniają się aktorzy, kostiumy i dekoracje, granica między dobrem a złem w przestrzeni historycznej i międzyludzkiej nie daje się nigdy zatrzeć, zawsze jest jednoznaczna, tak jak dokonywane przez człowieka etyczne wybory.

Oko w oko z bestią

„Popychany bagnetem, który niemal przebijał mi skórę, próbowałem zejść po schodach do piwnicy, nie gubiąc butów. Drzwi wejściowe były okratowane i zamknięte  na kłódkę. Czułem straszny smród, ale okazał się on niczym w

     
6%
pozostało do przeczytania: 94%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze