Chińska wojna narkotykowa

Dodano: 05/10/2022 - Numer 10 (195)/2022
fot. Zhang Guojun/ PAP/Photoshot
fot. Zhang Guojun/ PAP/Photoshot

Chiny to jeden z czołowych producentów – głównie na rynek zachodni – substancji psychoaktywnych. To nie tylko biznes, na którym zarabiają przede wszystkim komunistyczne elity. W książce pt. „Wojna bez zasad” gen. Spalding pisze, że w ramach nieograniczonych działań wojennych*, jakie Pekin prowadzi przeciw Zachodowi, Chiny „podsycają kryzys narkotykowy na świecie, pozwalając na nielegalny przemyt zakazanych substancji”.

W połowie września 32-letni Aaron Broussard ze stanu Minnesota w USA został skazany na dożywocie za współudział w sprzedaży substancji kontrolowanych, w tym fentanylu. W wyniku jego działalności w 2016 roku zginęło 11 osób, a cztery inne ofiary przeżyły przedawkowanie, ale doznały poważnych obrażeń ciała, na przykład straciły wzrok. W marcu 2016 roku Broussard zamówił w Chinach 100 gramów 4-FA, substancji podobnej do adderallu, środka farmaceutycznego stosowanego jako lek pomocniczy w leczeniu nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzeń uwagi. Chińczycy wysłali jednak 99 proc. czystego fentanylu. Broussard, twierdził, że nie był świadomy tej zamiany, kiedy dalej sprzedawał „lek” swoim klientom w USA. Kupujący od Broussarda nigdy nie brali opioidów i stąd dla wielu z nich fentanyl okazał się zabójczy.

Epidemia narkotykowa

Niestety opisany powyżej przypadek to nie wyjątek w Stanach Zjednoczonych. Według amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (Centers for Disease Control and Prevention

     
13%
pozostało do przeczytania: 87%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze