Japonia vs Korea Południowa. Czy zakończy się spór w sprawie odszkodowań wojennych?

Dodano: 29/08/2022 - Numer 09 (194)/2022
FOT. WIKIPEDIA
FOT. WIKIPEDIA

Japonia i Korea Południowa są częścią koalicji budowanej przez USA przeciwko zagrożeniu ze strony Chin, Rosji i Korei Północnej. Dwaj dalekowschodni sojusznicy Waszyngtonu są jednak w sporze o odszkodowania wojenne. USA naciska na swoich sojuszników, aby naprawili swoje relacje. Nowy prezydent Korei Południowej podjął inicjatywę zakończenia tego sporu, na którą jednak ani Tokio, ani opozycja w Seulu nie patrzą przychylnie.

15 sierpnia bieżącego roku prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol w przemówieniu z okazji kapitulacji Japonii po II wojnie światowej i końca jej kolonialnych rządów na Półwyspie Koreańskim w latach 1910–1945 powiedział, że Japonia jest partnerem, ponieważ oba kraje stoją w obliczu „wspólnych zagrożeń”. Południowokoreański przywódca stwierdził, że Tokio i Seul to sojusznicy USA i to ich pomocy szuka Waszyngton w tworzeniu zjednoczonego frontu przeciwko Chinom, Rosji i Korei Północnej. Yoon dodał, że chce „szybko i właściwie poprawić” stosunki z Tokio, wynikające z historycznych sporów. „Kiedy stosunki koreańsko-japońskie będą zmierzać w kierunku wspólnej przyszłości, a nasze misje będą zgodne, oparte na wspólnych uniwersalnych wartościach, pomoże nam to również rozwiązać historyczne problemy, które istnieją między naszymi dwoma krajami” – powiedział prezydent Korei Płd.

Już kwietniu 2022 roku południowokoreańska delegacja, reprezentująca wówczas prezydenta elekta Yoona, spotkała się w Tokio z premierem Japonii Fumio

     
13%
pozostało do przeczytania: 87%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze