Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Sojusz nieczystych sumień. Wojna Rosji z Ukrainą i Niemiec z Polską

Dodano: 29/06/2022 - Numer 07-08 (193)/2022
Ilustracja: Mariusz Troliński Fot. Andreas Gora/POOL/PAP/EPA, Adobe Stock (2), Wikipedia
Ilustracja: Mariusz Troliński Fot. Andreas Gora/POOL/PAP/EPA, Adobe Stock (2), Wikipedia

Wszelkie antagonizmy wewnętrzne w Polsce oraz zewnętrzne osłabianie jej pozycji leżą w strategicznym interesie Berlina i Moskwy. Kreowanie konfliktu polsko-ukraińskiego, budowanie napięcia w stosunkach z Litwinami oraz Białorusinami, a także waśnie między siłami politycznymi w samej Polsce wpisują się w scenariusz „rozmiękczania” Polski i realizacji strategicznych celów Berlina i Moskwy.

Nie byłoby wojny na Ukrainie, gdyby nie wsparcie dla ambicji imperialnych Rosji ze strony Niemiec. Analiza faktów, z pominięciem deklaracji słownych, wskazuje na ścisłą korelację między działaniami berlińskich elit a decyzją Putina o agresji. Zrozumienie tej kwestii ma kluczowe znaczenie dla odczytania dalszej strategii, jaką realizować będą Berlin i Moskwa. 

Cel: Polska

Przez ostatnie dekady Niemcy budowali swój obraz jako wzorcowej demokracji opartej na systemie europejskich wartości. Jak stwierdzał Ulrich Beck, monachijski socjolog: „W perspektywie historycznej to najlepsze Niemcy, jakie kiedykolwiek mieliśmy”. Rzekomo pod sztandarem jedynie słusznych wartości Niemcy też rozpoczęli totalną wojnę informacyjną z Polską. Aby – rzekomo – przerobić Polaków w takich Europejczyków, jakimi stali się rzekomo Niemcy. Bo zdaniem Becka „nie chcą być dłużej uważani za rasistów i podżegaczy wojennych. Postrzegają się bardziej jako mentorzy i moralni oświeceniowcy Europy”. Na obu państwach, Rosji i Niemczech, ciąży jednak bezpośrednia

     
5%
pozostało do przeczytania: 95%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze