Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Polska powstrzymała chińską ekspansję

Dodano: 29/06/2022 - Numer 07-08 (193)/2022
FOT. ADAM WARŻAWA/PAP
FOT. ADAM WARŻAWA/PAP

W Polsce udało się powstrzymać próbę przejęcia pełnej kontroli nad portem w Gdyni przez Pekin. Rząd PiS zatrzymał proces ekspansji Chińczyków rozpoczęty jeszcze za czasów SLD. Wszystko to odbywa się w momencie, gdy ChRL intensyfikują swoje zapędy na świecie poprzez m.in. tworzenie baz wojskowych i przejmowanie zagranicznych portów, a jednocześnie na arenie dyplomatycznej udzielają poparcia Rosji.

Na początku czerwca bieżącego roku w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym (BTK) w Gdyni miał miejsce największy w historii przeładunek sprzętu armii amerykańskiej. Łącznie, na potrzeby wojsk USA stacjonujących w Polsce, rozładowano 1,5 tys. sztuk sprzętu wojskowego oraz samochody. W marcu bieżącego roku armator MSC uruchomił również cotygodniowe połączenie kontenerowe z Bałtyku do Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu do gdyńskiego terminalu zawijają statki, które potem płyną do Nowego Jorku, Filadelfii czy Norfolk. 

Odwiedzający Gdynię w momencie, gdy do jej portu przybywał historyczny amerykański transport, Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, powiedział: „Chcę podziękować firmie BCT za wszystko, co robi w ramach współpracy z rządem USA. To niesamowite, że mogę być świadkiem tego, jak bardzo zmieniły się Gdynia i Gdańsk w ciągu ostatnich 30 lat. Te miasta rozwinęły się, a cały region zyskał nową jakość. Polska pokazała, że ma wielką siłę. To otwartość na zmiany”.

Agent globalnej ekspansji KPCh

     
15%
pozostało do przeczytania: 85%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze