Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Księżniczka, wybory i uśmiech apostoła

Dodano: 28/04/2022 - Numer 05 (191)/2022
FOT. OLGA DOLEŚNIAK-HARCZUK
FOT. OLGA DOLEŚNIAK-HARCZUK

W budapesztańskiej hali sportowej BOK Węgrzy rozlokowali ukraińskich uchodźców. Docieramy tu w czasie szczególnym. Za ścianą odbywają się właśnie Mistrzostwa Europy w Zapasach. Zapaśnicy życia pod jednym dachem z zapaśnikami maty. W hali jak na dworcu – jedni wyjeżdżają, inni czekają, tobołki, prowizoryczny kantor i kącik modlitewny – surowe warunki w trudnych czasach, ale wszyscy nakarmieni i bezpieczni. I tylko szelest cekinowych spódnic kobiet z romskiej społeczności Gaborów wprowadza element lekkiego surrealizmu i dekadenckiego luksusu.

Gaborowie to romska elita, ich kobiety noszą bajecznie kolorowe, wręcz wieczorowe stroje. Podchodzimy do sympatycznej rodziny, ojciec w kapeluszu, matka niczym księżniczka rzucona w wir alternatywnego świata, w hali zostają do jutra, a potem Berlin. Na granicy już nie ma tłumów, tu też spokojniej. 600 tysięcy przyjęliśmy – mówią nasi rozmówcy. To dużo na tak mały kraj – podkreślają. Idziemy dalej. Za chwilę Victor Orbán znowu wygra, w hali targowej Nagycsarnok turyści poza salami zakupią Barbie w węgierskim stroju ludowym, a restauratorzy ze znudzoną miną przyniosą kolejną porcję gulaszu. Węgry.

Uśmiechnij się do świętych

Szybki rekonesans. Na przejściu granicznym Łużanka–Beregsurány już nie ma uchodźców, został kącik z zabawkami. Stąd Ukraińcy jechali dalej, niektórzy przeczekali kilka dni w centrum migracyjnym nieopodal. W budynku byłej szkoły i urzędu przygotowano kilkaset

     
25%
pozostało do przeczytania: 75%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze