Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Pisarz polskich spraw ważnych

Dodano: 01/04/2022 - Numer 04 (190)/2022
fot. Jacek Turczyk/PAP
fot. Jacek Turczyk/PAP

Obcowanie z twórczością prof. Jacka Trznadla to pasjonująca przygoda intelektualna. Pisarz przypominał nam niezmiennie, kim my, Polacy, jesteśmy, jaką mamy historię, tradycję, tożsamość narodową, jakie mamy powinności wobec ojczyzny i jak wielkim złem jest komunizm.

23 stycznia, w niedzielę rano, zmarł w wieku 91 lat profesor Jacek Trznadel, wybitny historyk literatury, krytyk literacki, pisarz, poeta. Napiętnował zdradzieckie środowiska twórcze pretendujące do bycia elitą, które za nic miały polski naród w ważnych momentach dziejowych. Sam rozliczył się ze swoją młodzieńczą biografią, stanął po stronie wartości i bronił ich odważnie. Szukał odpowiedzi na pytanie: dlaczego olbrzymia część polskiej inteligencji opowiedziała się po stronie totalitaryzmu, zła i przemocy i czynnie włączyła w budowę zbrodniczego systemu? 

Przez wiele lat zajmował się też prawdziwą polską elitą zamordowaną w Katyniu, prowadził żmudne badania związane z tą zbrodnią ludobójstwa. Na rozkaz Józefa Stalina w kwietniu i w maju 1940 roku straciło życie ponad 22 tys. Polaków. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, kwiat polskiej inteligencji.

Po latach okupacji niemieckiej, sowieckiej, komunizmu, niemal wszystkie nasze polskie, a nie bolszewickie, elity znalazły się pod ziemią. Krwawe dzieło Stalina i Hitlera dokończyli rodzimi funkcjonariusze bezpieki. Jeszcze dzisiaj poszukiwane są przez IPN szczątki niezłomnych żołnierzy, konspiratorów

     
6%
pozostało do przeczytania: 94%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze