Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Jakiej chcemy starości? Między samotnością a piękną starością

Dodano: 06/05/2025 - Numer 223 (05/2025)
FOT. ADOBE STOCK
FOT. ADOBE STOCK

Starzenie się społeczeństwa europejskiego, niski przyrost naturalny oraz problemy osób starszych i tego, jak zapewnić im dobrą starość, są poważnymi wyzwaniami, z którymi musi zmierzyć się współczesny świat.

Starzenie się populacji europejskiej jest pewnym faktem, z którymi muszą się zmierzyć rządy poszczególnych krajów. U nas sytuacja osób starszych jest szczególnie trudna. Borykają się one nie tylko z dolegliwościami wieku, lecz także z samotnością i problemami ekonomicznymi. Kiedy jest się młodym człowiekiem, problem ten wydaje się tak odległy, że nie podejmuje się nad nim namysłu. Rodzi się w naszej świadomości wraz z upływem czasu bądź wtedy, gdy bezpośrednio się z nim zetkniemy. Bo pytać trzeba: Jakiej więc chcielibyśmy starości dla siebie i dla naszych bliskich, a jak ona wygląda realnie i czy możliwe jest polepszenie sytuacji osób starszych w naszym kraju?

Starość w liczbach i starzenie się społeczeństw europejskich

Z danych  GUS jasno wynika, że wciąż obserwujemy kontynuację procesu starzenia się ludności w Polsce. W  2023 roku liczba osób w wieku 60 lat powyżej wyniosła 9,9 mln, czyli zwiększyła się w stosunku do roku 2022 o 1 proc, tym samym o 0,4 p. proc., do 26,3 proc., zwiększył się udział osób starszych w populacji mieszkańców Polski. Współczynnik obciążenia demograficznego osobami starszymi wzrósł, rok do roku, z 29,9 do 30,9, a wskaźnik ludności w wieku poprodukcyjnym na 100 osób w wieku produkcyjnym z 39,0 do 40,0. Prognozy

     
14%
pozostało do przeczytania: 86%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas [email protected]

W tym numerze