Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Dziś Ukraina, jutro Tajwan

Dodano: 01/04/2022 - Numer 04 (190)/2022
fot. autor
fot. autor

Od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie, Tajwańczycy wyrażają swoje poparcie dla walczących Ukraińców. Zagrożeni inwazją ze strony komunistycznych Chin bardzo dobrze rozumieją, że ta wojna to nie tylko walka Ukraińców. „Dziś Ukraina, jutro Tajwan” – to zdanie jest dziś często wypowiadane przez zwykłych Tajwańczyków, polityków i media na wyspie.

13 marca ulicami Tajpej przeszedł marsz poparcia dla Ukrainy zorganizowany przez ukraińską społeczność na wyspie i tajwańskich studentów. Obok Tajwańczyków maszerowali także mieszkający na wyspie cudzoziemcy. Poza Ukraińcami byli m.in. Amerykanie, Brytyjczycy, Polacy i Czesi. Do protestujących dołączyli także tajwańscy politycy.

Razem przeciw złu

„Tajwańczycy muszą uczyć się od Ukraińców” – powiedziała podczas wydarzenia tajwańska posłanka Fan Yun. „Walka Ukraińców nie jest tylko walką Ukraińców, a walka Hongkongu, nie jest tylko walką Hongkongu – tak jak walka Tajwańczyków nie jest tylko walką Tajwańczyków. Musimy razem przeciwstawić się autorytaryzmowi, razem bronić wolności i demokracji”.

Inna posłanka, Lai Hsiang-ling, powiedziała, że Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, twierdząc, że „Ukraina jest niepodzielną częścią Rosji”, co jest „absurdalne, lecz podobne do tego, co wielokrotnie powtarzają Chiny”, próbując podważyć suwerenność Tajwanu. Lin zauważyła, że prochińskie głosy na Tajwanie próbowały w czasie wojny zniechęcić do obrony suwerenności nie tylko

     
12%
pozostało do przeczytania: 88%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze