Fashion Week sprzed ery poliestru

Dodano: 03/03/2022 - Numer 03 (189)/2022
FOT. BERLINISCHE GALERIE
FOT. BERLINISCHE GALERIE

Po blisko dwuletniej modowej przerwie, w dniach 14–20 marca do Berlina wraca Fashion Week, czyli berliński tydzień mody. Zarówno dla branży, jak i dla fanów najnowszych trendów jest on świętem. Jednak wielka moda nie kończy się i nie zaczyna na wybiegach i imprezach towarzyszących. Dla tych, którzy interesują się historią mody, alternatywą będą odwiedziny w Kunstgewerbemuseum lub Berlinische Galerie. Krwistoczerwona suknia Diora z 1959 roku, atłasowe francuskie i angielskie trzewiki z XVIII wieku, pasiasta „robe à la polonaise”, modowe rysunki i katalogi z przełomu XIX i XX wieku i wiele innych eksponatów czekają na błysk w oku i zachwyt współczesnych nie mniej niż ekscentryczni projektanci Fashion Week.

Szukając dawnej mody, staramy się znaleźć coś, czego nie ma. Przeszłość minęła, a my w naszej teraźniejszości możemy tylko myśleć o niej i starać się odtworzyć ją taką, jaka niegdyś była naprawdę – pisał w swoim bogato ilustrowanym kompendium „O modzie XIX wieku” Andrzej Banach, krakowski historyk sztuki, kolekcjoner i pionier pisania o modzie tak jak na to zasługuje – jak o lustrze, w którym przeglądają się społeczeństwa i ich historie. 65 lat od skreślenia tych wersów pozostają one aktualne.

xxx

Człowiek współczesny niezależnie od tego, czy obrał kurs na tzw. bardziej świadome dobieranie części garderoby, czy rzucając się w wir wyprzedaży, wybiera dreszcz emocji towarzyszący tropieniu sieciówkowych skarbów, lubi

     
17%
pozostało do przeczytania: 83%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze