Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Tak minął miesiąc w Azji

Dodano: 03/03/2022 - Numer 03 (189)/2022

Co działo się w minionym miesiącu na kontynencie azjatyckim i wokół niego? Poniżej prezentujemy omówienie wydarzeń, które niekoniecznie trafiają na pierwsze strony gazet, lecz są ważne.

Wolność gospodarcza w regionie Azji i Pacyfiku

Według opublikowanego w lutym raportu konserwatywnego think tanku Heritage Foundation, okres pandemii przyniósł spadek wolności gospodarczej na świecie.

Publikowany od 1995 roku Indeks Wolności Gospodarczej – przygotowywany przez Heritage Foundation – jest najbardziej popularnym rankingiem na świecie. Jego celem jest katalogowanie państw według rozwiązań, polityk realizowanych w celu zwiększania wolności gospodarczej, a tym samym promowania rozwoju i pomnażania dobrobytu narodów. W ramach Indeksu Wolności Gospodarczej analizowane są rządy prawa (prawa własności, skuteczność sądów, rzetelność państwa); wielkość sektora publicznego (obciążenie podatkowe, fiskalizm, wydatki publiczne); efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse).

Krajem cieszącym się największą wolnością gospodarczą nie tylko w Azji, lecz także na świecie, jest Singapur. Jak piszą twórcy raportu, choć w ciągu ostatnich pięciu lat gospodarka Singapuru rozwijała się powoli (z wyjątkiem roku 2020, kiedy się skurczyła), to wolność gospodarcza utrzymywała się w tym okresie na bardzo wysokim poziomie. Mocno rozwinięta gospodarka

     
18%
pozostało do przeczytania: 82%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze