Tak minął miesiąc w Azji

Dodano: 10/11/2021 - Numer 11 (185)/2021

Co działo się w minionym miesiącu na kontynencie azjatyckim i wokół niego? Poniżej prezentujemy omówienie wydarzeń, które niekoniecznie trafiają na pierwsze strony gazet, lecz są ważne.

Chiny–USA–Tajwan

Harvard Beijing Academy, letni program studiów za granicą w języku mandaryńskim Uniwersytetu Harvarda, ogłosił, że kończy współpracę z Pekińskim Uniwersytetem Języka i Kultury (BLCU) i do lata 2022 roku przeniesie się na Tajwan. Rząd Tajwanu ustanowił szereg nowych zagranicznych programów w języku mandaryńskim, które mają konkurować z chińskimi instytutami Konfucjusza. W gazecie uniwersyteckiej „Harvard Crimson” Io Y. Gilman i Isabel Wu wyjaśnili, że ważnym czynnikiem przy podjęciu takiej decyzji była coraz bardziej nieprzyjazna atmosfera w Chinach. Autorzy artykułu, powołując się na dyrektor programu, Jennifer L. Liu, piszą, że „nieprzyjazna atmosfera może być efektem zmiany nastawienia chińskiego rządu do instytucji amerykańskich, wywołanej dojściem do władzy Xi Jinpinga”. 

Program językowy Harvardu we współpracy z chińską uczelnią rozpoczął się w 2005 roku. Według strony internetowej Pekińskiego Uniwersytetu Języka i Kultury, do 2015 roku wzięło w nim udział ponad 1000 studentów. Program został odwołany w 2020 i w 2021 r. W przyszłym roku wystartuje pod nazwą Harvard Taipei Academy na Narodowym Uniwersytecie Tajwańskim (NTU) w Tajpej. NTU poinformowało, że oprócz oferowania kursów językowych trwających osiem

     
18%
pozostało do przeczytania: 82%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze