Tak minął miesiąc w Azji

Dodano: 11/10/2021 - Numer 10 (184)/2021

Co działo się w minionym miesiącu na kontynencie azjatyckim i wokół niego? Poniżej prezentujemy omówienie wydarzeń, które niekoniecznie trafiają na pierwsze strony gazet, lecz są ważne.

Tajwan–Polska

Na początku września Polska przekazała Tajwanowi ponad 400 tys. szczepionek AstraZeneca.

Okres pandemii zaowocował bliską współpracą Warszawy z Tajpej w walce z koronawirusem. W pierwszej fazie pandemii to Tajwan podarował Polsce milion maseczek ochronnych, 5 tys. kombinezonów ochronnych oraz 20 tys. fartuchów chirurgicznych. Polska zaś pomogła tajwańskim studentom w powrocie do domu, współorganizując bezpośrednie rejsy z Warszawy do Tajpej specjalnie wyczarterowanym samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT. 

W walkę z koronawirusem na wyspie zaangażowanych jest też około tysiąca tajwańskich lekarzy wykształconych na polskich uczelniach medycznych.

Ale to właśnie podarunek szczepionek wywołał prawdziwą falę wdzięczności i większego zainteresowania Polską na Tajwanie. Były oficjalne podziękowania m.in. od prezydent Tajwanu, Tsai Ingwen, i premiera, Su Tseng-changa. W dniu, w którym szczepionki przybyły na wyspę, na jednym z najwyższych budynków świata, Taipei 101, znajdującym się w centrum stolicy Tajwanu, wyświetlono podziękowania dla Polski. 

Sami Tajwańczycy pytali w internecie, a także polskie przedstawicielstwo na wyspie, jakie polskie produkty można kupić w ich kraju. Wspierając Made in

     
18%
pozostało do przeczytania: 82%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze