Pamięci profesora Hohendorfa

Dodano: 09/09/2021 - Numer 9 (183)/2021

12 lipca 2021 roku zmarł prof. Gerrit Hohendorf, historyk medycyny, psychiatra i psychoterapeuta, który swoją karierę naukową związał ze studiami nad eutanazją w III Rzeszy. Od czerwca 2017 roku prof. Hohendorf kierował też pracami nad ustaleniem personaliów osób, których ciała spreparowano na potrzeby niemieckich eksperymentów medycznych. Wśród ofiar tego procederu byli obywatele Polski. O sprawie pisaliśmy dwukrotnie na łamach „Nowego Państwa”. I nadal ją śledzimy. Śmierć prof. Hohendorfa jest wielką stratą dla dochodzenia do prawdy o jednym z najbardziej koszmarnych i do dziś niewyjaśnionych rozdziałów niemieckiej historii II wojny światowej.

Chcesz poznać człowieka, spójrz na jego otoczenie. Czasem to się sprawdza. W przypadku prof. Hohendorfa wystarczy spojrzeć na dorobek ludzi, z którymi współpracował i współtworzył. 

Eutanazja – wtedy i dziś

Jesienią 2015 roku w Niemczech ukazała się książka „O dobrym umieraniu” autorstwa trzech wybitnych naukowców niemieckich. Fuata Shamouna Oduncu, onkologa, profesora medycyny Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium, filozofa – Roberta Spaemanna i historyka medycyny – Gerrita Hohendorfa. Każdy z autorów zasługuje na osobny artykuł. Mała próbka: Fuat Shamoun Oduncu (rocznik 1970) urodził się w Turcji, na terenie południowo-wschodniej Anatolii w rodzinie chrześcijańskiej mniejszości przynależnej Syryjskiemu Kościołowi Ortodoksyjnemu. W 1974 roku rodzina przyszłego

     
19%
pozostało do przeczytania: 81%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze