Tak minął miesiąc w Azji

Dodano: 11/07/2021 - Numer 7-8 (182)/2021

Co działo się w minionym miesiącu na kontynencie azjatyckim i wokół niego? Poniżej prezentujemy omówienie wydarzeń, które niekoniecznie trafiają na pierwsze strony gazet, lecz są ważne.

Japonia

Japonia powinna wyrzec się pacyfizmu i być czołowym elementem regionalnego systemu obrony zbiorowej w Azji – uważa były zastępca asystenta sekretarza stanu USA w administracji Trumpa, Elbridge Colby. Teza ta padła w artykule napisanym przez niego wspólnie z Jennifer Lind (profesor nadzwyczajna w Kolegium Dartmoutha, ekspert ds. stosunków międzynarodowych i polityki zagranicznej USA wobec Azji Wschodniej) i opublikowanym 18 czerwca na łamach japońskiego dziennika „Nikkei Asia”.

Pacyfizm narzuciła Japonii opracowana w 1946 roku przez amerykańskich prawników konstytucja. Według art. 9 ustawy zasadniczej Kraj Kwitnącej Wiśni musiał „wyrzec się na zawsze wojny jako suwerennego prawa narodu, jak również użycia lub groźby siły jako środka rozwiązywania sporów międzynarodowych”. Konstytucja zezwalała na użycie japońskich sił jedynie w samoobronie. W tym celu stworzono w 1954 roku Japońskie Siły Samoobrony (Jieitai). Przyjęta w 2015 roku ustawa zezwala Japonii na podjęcie działań w ramach tzw. zbiorowej samoobrony, czyli wysłanie japońskich sił poza granice kraju, aby pomóc sojusznikom, głównie USA, nawet jeśli Japonia nie zostanie bezpośrednio zaatakowana.

„Przez dziesięciolecia Japonia prowadziła bardzo powściągliwą

     
19%
pozostało do przeczytania: 81%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze