Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Pokonać pandemię. Szczepienia szansą na zwalczenie COVID-19

Dodano: 07/01/2021 - Numer 1 (176)/2021
ILUSTRACJA Mariusz Troliński. fot. ADOBE STOCK (2)
ILUSTRACJA Mariusz Troliński. fot. ADOBE STOCK (2)

Świat od roku zmaga się z pandemią COVID-19. Niedawno pojawiła się realna szansa na jej pokonanie. Szczepionka może sprawić, że społeczeństwa wrócą do normalnego funkcjonowania. Ta metoda zwalczania koronawirusa to również ratunek dla osób, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby i śmierć. Eksperci uważają, że korzyści płynące ze szczepień zdecydowanie przewyższają ewentualne ryzyko.

W związku z COVID-19 każdego dnia umierają ludzie, głównie starsi i schorowani. Jak podkreślają lekarze, każdy ma prawo, by żyć jak najdłużej i dotrwać do późnej starości. By dać im szansę, potrzebne jest zwalczenie pandemii. Najrozsądniejszą drogą do tego celu są szczepienia. Od początku pandemii badacze z całego świata pracowali nad stworzeniem najlepszego preparatu. Choć prace nie ustają, to efekty już teraz są imponujące.

To nie czas jest problemem

Aby Europejska Agencja Leków (EMA) podjęła decyzję o zatwierdzeniu szczepionki, musi najpierw stwierdzić, że korzyści jej dopuszczenia przewyższają ryzyko. Obecnie korzyścią jest zwalczenie pandemii i w efekcie uratowanie życia milionów ludzi. EMA bierze pod uwagę m.in. jakość, skuteczność, bezpieczeństwo. Dane dotyczące dwóch ostatnich wytycznych są zdobywane dzięki badaniom klinicznym z udziałem ludzi. 

Eksperci przypominają, że czas testowania szczepionek jest obecnie krótki m.in. dlatego, że od dawna opracowywano preparaty m.in. przeciw innym koronawirusom.

     
11%
pozostało do przeczytania: 89%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze