Towarzysze i towarzyszka z bezpieki

Julia Brystiger należała do najbardziej wpływowych kobiet w okresie stalinizmu w Polsce. Całą swoją energię, inteligencję wykorzystywała do walki z polskością, z Kościołem katolickim. Doskonale wiedziała, że aby zniszczyć polski naród, należy najpierw zniszczyć Kościół. Była też pospolitą zbrodniarką – zadawanie bólu, torturowanie przesłuchiwanych mężczyzn – polskich patriotów – sprawiało jej nie lada przyjemność. 

Józef Stalin miał podobno ostrzegać wodza bolszewickiej rewolucji Lenina przed najazdem Polski w roku 1920, mówiąc, że „łatwiej jest osiodłać krowę, niż wprowadzić komunizm w Polsce”, ponieważ Polacy będą zaciekle bronić własnej ojczyzny. Jak się okazało – miał rację – bolszewicy ponieśli klęskę, ich rewolucyjny pochód na podbój Europy został zatrzymany i odparty pod Warszawą niemal dokładnie 100 lat temu. 
23 lata później sytuacja polityczna w Europie i na świecie zdecydowanie się zmieniła. W 1943 roku  Stalin uzyskał na konferencji w Teheranie przyzwolenie przywódców USA i Wielkiej Brytanii na okupację krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polski – wiernego i walecznego sojusznika aliantów. Ustalono też nową granicę wschodnią Polski i Sowietów na tzw. linii Curzona – bolszewicy zabrali Rzeczypospolitej połowę jej terytoriów na wschodzie.
System komunistyczny w Polsce w 1944 roku wprowadzany był pod lufami karabinów NKWD przy współudziale budowanego na wzór bolszewicki aparatu represji. Tworzenie komunistycznej bezpieki rozpoczęto w 1943 roku tuż po zerwaniu stosunków dyplomatycznych między Sowietami a rządem RP w Londynie. Za pretekst do tego zerwania posłużyło bolszewikom ujawnienie przez Niemców ludobójstwa dokonanego przez ZSRS w Katyniu. Wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD zamordowali około 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach Związku Sowieckiego. Zamordowani stanowili przedwojenną polską elitę. Byli to oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy:...
[pozostało do przeczytania 91% tekstu]
Dostęp do artykułów: