Solidarność Walcząca i Walczący o prawdę – Laureaci Nagrody Grzegorza I Wielkiego 2019

Nagrody im. Grzegorza I Wielkiego za 2019 rok zostały przyznane. Postanowiliśmy docenić zaangażowanie w walkę o prawdę w życiu publicznym dwóch osób.

Nasz pierwszy Laureat – śp. marszałek senior Kornel Morawiecki – zdobył „Grzegorza” dziesiątkami lat walki i pracy o wolną, suwerenną i solidarną Rzeczpospolitą. Jego aktywność w Sejmie minionej kadencji stała się wręcz symbolem uczciwej debaty parlamentarnej, w której na pierwszym planie są prawda i przyzwoitość, głębokie poczucie służby publicznej i odpowiedzialności przed społeczeństwem. Wystąpienie inaugurujące ówczesną kadencję przeszło już do najlepszej historii polskiego parlamentaryzmu, a wystąpienia podczas licznych debat o potrzebie reformy wymiaru sprawiedliwości wyrażały najbardziej oczywiste pragnienia zdecydowanej większości Polaków. Świętej pamięci Kornel Morawiecki mówił w ich imieniu o tym, iż prawo jest dla ludzi, że ma dać im poczucie sprawiedliwości, uczciwości i zapewnić bezpieczeństwo.

W 2019 roku postanowiliśmy wyróżnić także działania Edwarda Mosberga, który od kilku lat jest dla wielu Polaków symbolem walki o prawdę historyczną, niekiedy wręcz głosem jakże wymownie stającym do walki z manipulacją i kłamstwem o historii II wojny światowej. Misją Pana Edwarda Mosberga jest dawanie świadectwa o tym, co wydarzyło się na ziemiach okupowanej przez najeźdźców Polski, jakie były to czasy, kto był w nich katem, a kto ofiarą. Nasz Laureat powtarza, iż musi mówić, jak wówczas było. I czyni to z niewzruszoną konsekwencją, nie bacząc na głosy krytyki. Przyglądając się jego nadzwyczajnej aktywności, niejeden zadaje sobie pytanie: skąd ten człowiek – jakże doświadczony przez los – czerpie siłę? Odpowiedzi udziela sam Edward Mosberg – z potrzeby głoszenia prawdy, nie tylko w swoim imieniu, lecz także w imieniu swej Żony, której na to sił już nie starcza. Sylwetki obu naszych wyjątkowych Laureatów znajdą Państwo na stronach tego numeru miesięcznika.

Starania...
[pozostało do przeczytania 31% tekstu]
Dostęp do artykułów: