Napoleon, sąsiad Raskolnikowa. Była zbrodnia, będzie kara?

Ledwo żywy, przemarznięty mężczyzna w dojrzałym wieku, w nurcie jednego z przecinających Wenecję Północy kanałów. Wezwanie, które dostały służby, początkowo nie wzbudziło większych emocji. Ot, pewnie kolejny pijak stoczył się z brzegu do wody. Ale tym razem ratownicy i policja przeżyli szok. Mężczyzna miał przy sobie plecak. A w plecaku dwie odrąbane kobiece ręce. I do tego pistolet. Szybko okazało się, że to nie jakiś anonimowy mieszkaniec Sankt Petersburga, lecz postać znana i szanowana. Rosyjski Napoleon. Jeden z liderów ruchu rekonstrukcji historycznych w Rosji. Znany w Sankt Petersburgu historyk, wykładowca tamtejszego uniwersytetu. Niezwykle ceniony we Francji.

Zaledwie kilka godzin zajęło ustalenie, że 63-letni Oleg Sokołow zamordował 24-letnią Anastazję Jeszczenko. To fragmenty jej ciała znajdowały się w plecaku mężczyzny. Do zatrzymania doszło 9 listopada 2019 roku, nad kanałem (rzeczką) Mojką. Precyzyjniej, w rzece, bo tam zauważono ledwo przytomnego mężczyznę.

Zastrzelił i poćwiartował
Po zidentyfikowaniu Sokołowa policja i śledczy natychmiast sprawdzili jego mieszkanie, nie tak wcale odległe od mostu, przy którym został znaleziony. W mieszkaniu znaleziono część zwłok kobiety. Przyjęto, że tej samej, której ręce Sokołow próbował utopić w rzece. Ale nie wszystkie części. Niektórych zabójca zdążył się już pozbyć. Była przede wszystkim głowa – która dała odpowiedź na pytanie, kim była ofiara. Sokołowa zatrzymano ponad dobę po zabójstwie, do którego doszło w nocy z 7 na 8 listopada 2019 roku. Kobieta została zastrzelona, a sprawca próbował ukryć fragmenty ciała w jednym z kanałów. Motywem zbrodni – według prasy – miała być zazdrość. Niewykluczone, że wpadł do wody, bo był pijany. Wyciągnęli go w stanie hipotermii. Rzeka w tym miejscu była płytka, utonąć tu nie mógł. Już na nabrzeżu Sokołow znalazł się w zasięgu kamer zainstalowanych na sąsiednim budynku – to centrum biznesowe, w którym działa też...
[pozostało do przeczytania 83% tekstu]
Dostęp do artykułów: